Vjen në Tiranë panairi “Study in Europe”


Të shtunën më 26 Tetor në mjediset e Hotel Hilton në Tiranë, nga ora 10.00-18.00 do të zhvillohet për herë të parë në Shqipëri panairi “Study in Europe”, (Të studiosh në Europë), një event i mbështetur nga delegacioni i Bashkimit Europian në Shqipëri.

“Study in Europe është një projekt i BE, që ka qëllim t’u tregojë studentëve në gjithë botën çfarë ofron studimi në Europë, përfshirë studimet e larta, pasuniversitare, bursa, kërkime shkencore etj. Gjithashtu “Study in Europe” krijon mundësi për të lidhur organizatat e arsimit të lartë me studente dhe partnerë ndërkombëtarë.

Në panairin që do të zhvillohet më 26 tetor në Hilton, do jenë të pranishëm përfaqësues nga 34 universitete dhe institucione arsimore nga 18 vende të BE që do prezantojnë programet e tyre të studimit në Tiranë. Përfaqësuesit e universiteteve dhe të Delegacionit Europian, do të jenë aty dhe do t’u përgjigjen të gjitha pyetjeve që kanë studentët, apo të afërmit e tyre, lidhur me pagesat, kriteret e pranimit etj.

Lexo: Work & Study panairi që po bën bashkë punën dhe shkollën

Vendet pjesëmarrëse në Panairin e Tiranës janë: Austria, Bullgaria, Kroacia, Republika Çeke, Franca, Gjermania, Hungaria, Italia, Lituania, Holanda, Maqedonia e Veriut, Polonia, Serbia, Sllovakia, Sllovenia, Spanja, Suedia dhe Turqia.

Gjithë informacionet e fundit i gjeni në linkun e eventit:
https://www.facebook.com/events/523640484849252/
Hyrja është e lirë! Merrni pjesë dhe informohuni për :

  • Studime universitare
  • Studime pas universitare
  • Kërkime Shkencore
  • Bursa studimi
  • Kriteret dhe pagesat

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0