VJEN BETAPITCH TIRANA 2018


BETAPITCH vjen sërish në Tiranë, këtë vit në kërkim të sipërmarrësve dhe sipërmarrjve më premtuese.

Instituti Adriapol në bashkëpunim me BETAHAUS Berlin sjellin për të tretin vit rradhasi konkursin Betapitch Tirana, më datë 5 Tetor 2018. Është hapur tashmë procesi i aplikimit për të gjithë start up-et e interesuara.

Ashtu sikurse është edhe në traditën e Betapitch, vetëm 8 grupe që kalojnë fazën përzgjedhëse do të konkurrojnë me idetë e tyre të biznesit përballë një jurie të larmishme ekspertësh kombëtarë dhe ndërkombëtarë, për një sërë çmimesh.

Sikurse edhe vitet e shkuara, start up-et në Tiranë konkurrojnë për një biletë për konkursin e madh BETAPITCH Global në Berlin, e cila do të zhvillohet në 15 Nëntor 2018.

Grupi fitues i Betapitch Tirana 2017 ishin TikApps, të cilët prezantuan sesi realiteti i shtuar (augmented reality) i vjen në ndihmë industrisë së marketingut. Megjithëse tikapps nuk patën mundësi të fitonin çmim në Berlin, ata krijuan kontakte dhe shkëmbyen ide të vlefshme për vijueshmërinë e biznesit të tyre.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale