Veset tona janë ato çka ne jemi - Business Magazine Albania

Veset tona janë ato çka ne jemi

Veset

Zakonet tona të mirat dhe të këqijat na përcaktojnë: ato diktojnë kur zgjohemi, me kë flasim, ku marrim lajmet dhe informacionet tona, çfarë hamë dhe si jetojmë. Zakonet kanë fuqinë për të ndryshuar jetën tonë, por ato gjithashtu mund të jenë mjaft të vështira për t’u zhbërë. Ka shumë mënyra se si gabojmë kur përpiqemi të krijojmë një zakon të ri ose të heqim dorë nga një zakon i vjetër.

“Nëse doni të ndryshoni sjelljen tuaj, ju mund ta bëni atë”, -thotë BJ Fogg, një psikolog në Stanford. “Por mënyra më e mirë për ta bërë këtë nuk është vullneti dhe nuk është disiplinë”. Në vend të kësaj, ju krijoni zakone të mira në jetën tuaj dhe të zhbëni zakonet e këqija nga jeta juaj”.

1. Jini specifik

Shumë prej nesh humbasin në abstraksione, -thotë Fogg. Ne deklarojmë në mënyrë të paqartë se duam të ushtrohemi më shumë ose të hamë më mirë, por nuk vendosim qëllime reale. Kuptoni saktësisht se çfarë ushtrimesh dëshironi të bëni ose si dëshironi të hani më mirë.

2. Filloni me pak

Mediat sociale na mashtrojnë të mendojmë se, me ndryshimet e stilit të jetesës, ne duhet të shkojmë në punë ose të shkojmë në shtëpi. Por vendosja e qëllimeve që janë shumë të mëdha mund të çojë shpejt në dështim, thotë Fogg. Ai beson tek “zakonet e vogla”. Nëse doni të jeni më të shëndetshëm, për shembull, provoni të shtoni në një shëtitje të shkurtër ose të anashkaloni bukën në darkë.
Lexoni: Dhjetë shenja që tregojnë se frika nga dështimi “po ju merr në qafë”

3.Vizatojeni ndryshe jetën tuaj.

Një nga mënyrat më të mira për të filluar të bësh diçka është ta kesh jashtëzakonisht të lehtë për ta bërë. Nëse dëshironi të filloni ditën tuaj me një stërvitje, provoni të vendosni rrobat dhe këpucët pranë shtratit tuaj. Madje, mund të bashkoni zakonet e reja në ato ekzistuese, vëren New York Times. Nëse dëshironi të praktikoni vëmendjen, meditoni ndërsa jeni duke bërë diçka që tashmë e bëni, si për shembull të prisni që kafeja e mëngjesit të pihet.

4. Bëjeni çdo ditë.

Sipas një studimi, njerëzit që përsërisnin diçka sa më shpesh, ose pothuajse çdo ditë e kthyen atë në një zakon mesatarisht pas 66 ditësh. Nuk ka shumë rëndësi se sa shumë bëni çdo ditë, rëndësi ka këmbëngulja, vëren Fogg. Është këmbëngulja që e bën dallgën ta thyej shkëmbin.

5. Festoni!

Është ndjenja e suksesit që merrni nga realizimi i diçkaje ajo që ju nxit dhe ju motivon ta ktheni atë gjë në një zakon.

axios

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0