Dhjetë shenja që tregojnë se frika nga dështimi “po ju merr në qafë” - Business Magazine Albania

Dhjetë shenja që tregojnë se frika nga dështimi “po ju merr në qafë”

Dhjetë shenja që tregojnë se frika nga dështimi “po ju merr në qafë”

Askush nuk e do dështimin, por për disa njerëz, dështimi paraqet një kërcënim kaq të rëndësishëm psikologjik sa që motivimi i tyre për të shmangur dështimin e tejkalon motivimin e tyre për të pasur sukses. Kjo frikë nga dështimi i bën ata të sabotojnë në mënyrë të pandërgjegjshme shanset e tyre për sukses, në mënyra të ndryshme.
Dështimi mund të shkaktojë ndjenja të tilla si zhgënjimi, zemërimi, zhgënjimi, trishtimi, keqardhja dhe konfuzioni, të cilat, megjithëse janë të pakëndshme, zakonisht nuk janë të mjaftueshme për të shkaktuar një frikë të plotë nga dështimi. Në të vërtetë, termi është disi një emërtim i gabuar, sepse nuk është dështimi në vetvete ai që qëndron në themel të sjelljes së njerëzve që e kanë atë. Përkundrazi, frika nga dështimi është në thelb një frikë nga turpi. Njerëzit që kanë frikë nga dështimi janë të motivuar të shmangin dështimin, jo sepse nuk mund të menaxhojnë emocionet bazë të zhgënjimit, zemërimit dhe zhgënjimit që shoqërojnë përvoja të tilla, por sepse dështimi gjithashtu i bën ata të ndiejnë turp të thellë.

Dhjetë shenja që dëmshmojnë se ju mund të keni frikë nga dështimi.

1. Dështimi ju bën të shqetësoheni për atë që të tjerët mendojnë për ju.

2. Dështimi ju bën të vini në dyshim aftësinë tuaj për të ndjekur të ardhmen që dëshironi.

3. Dështimi ju bën të mendoni se njerëzit do të humbasin interesin për ju.

Lexoni më tepër: Si të ndihmoni një mik, i cili sapo ka humbur vendin e punës

4. Dështimi ju bën të shqetësoheni se sa i zgjuar ose i aftë jeni.

5. Dështimi ju bën të shqetësoheni për zhgënjimin e njerëzve, mendimet e të cilëve ju vlerësoni.

6. Ju prireni t’u tregoni njerëzve paraprakisht se nuk prisni të keni sukses në mënyrë që të ulni pritshmëritë e tyre.

7. Pasi dështoni në diçka, e keni të vështirë të imagjinoni se çfarë mund të kishit bërë ndryshe për të pasur sukses.

8. Shpesh keni dhimbje koke të minutës së fundit, dhimbje stomaku ose simptoma të tjera fizike që ju pengojnë të përfundoni përgatitjen tuaj.

9. Shpesh shpërqendroheni nga detyrat që ju pengojnë të përfundoni përgatitjet tuaja, të cilat, në retrospektivë, nuk ishin aq urgjente sa dukeshin në atë kohë.

10. Ju prireni të zvarritni dhe “të mbarojë koha” për të përfunduar përgatitjen tuaj në mënyrë adekuate.

psychologytoday

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0