Vendet më të mira për të udhëtuar për Krishtlindje
Përditësuar së fundmi: 02/12/2019

Vendet më të mira për të udhëtuar për Krishtlindje

Share
nga Ornela Trupja
Dhj 02, 2019

Festat e fundvitit po afrojnë dhe megjithë zhvillimet e fundit në vendin tonë, shumë po planifikojnë të bëjnë pushimet me familjet e tyre. Më poshtë shohim disa sugjerime nga Town and Country.


Londra, Angli
Me tregjet speciale, dritat e shumta dhe tarifat e ulëta në dyqanet angleze – mendoni për skena të ngrohta, qyteti pasqyron një festë të vërtetë. Qëndroni në Parkun Oriental Hyde, të rihapur së fundi në zonën e Knightsbridge. Vlerë shtesë në Hyde Park është shndërrimi në një vend të mrekullueshëm gjatë dimrit me pista patinazhi, shfaqje, udhëtime dhe lojra – të gjitha vetëm jashtë derës suaj.

Carmel by the Sea, Kalifornia
Një klimë e butë në Kaliforni, vreshta, trajtime spanjolle spa në nivele të larta dhe një kurs golfi i klasit botëror, i vendosur në zonën elegante, është një destinacion i shkëlqyeshëm për ditë pushimesh jo shumë të ftohta. Carmel Valley Ranch, një vendpushim i këndshëm, zhvillon festën Hanukkah dhe servir një menu të shkëlqyer.

Lexo: 5 vendet e Europës ku femrat në fushën e shkencës punojnë më të lumtur

Maldive
Edhe pse duhen shumë orë për të arritur, Maldivet janë ëndrra e shumë njerëzve. Ishulli Vakkaru, i vendosur brenda Rezervës së Biosferës Unesco të Baa Atoll, është i përbërë tërësisht nga sedimente të shkëmbinjve koralorë. Mes shumë aktiviteteve ujore, zhytja është ndër më të bukurat.

Aspen, Kolorado

Skitë  e klasit botëror, kuzhina, shitja me pakicë dhe një skenë e shkëlqyeshme e jetës së natës. Aspen është një vend i bukur për pushimet tuaja të Krishlindjeve. Ka vështirësi në gjetjen e një vendi për të qëndruar, në këtë kohë të ngarkuar të vitit. Por, Aspen, i cili u hap në Gusht, është hoteli më luksoz i hapur në këtë zonë këto 25 vjet.

Uashington, Konektikati

Veçanërisht për ata që jetojnë në SHBA, mund t’i drejtohen Mayflower Inn. Ajo ka të gjitha atraksionet për një fundjavë ose edhe për gjithë javën.

Vend miqësor për fëmijë dhe kafshë shtëpiake do t’ju bëjë ditën më të ngrohtë dhe më të bukur. Ka gjithashtu edhe shumë vende për të eksploruar. Mund të bëni ski dhe mund të vizitoni banjën më të mirë të zonës.

Jerusalem, Izrael
Një qytet i shenjtë për hebrenjtë, myslimanët dhe të krishterët. Jeruzalemi do të premtojë një pushim të paharruar për ju si p.sh. eksplorimi i Murit Perëndimor, Varrit të Shenjtë, Kullës së Davidit, Betlehemit dhe Malin e Ullinjve. Do të keni mundësinë të shijoni hotelin me pesë yje. Me një dizajn minimalist nga Piero Lissoni, udhëtarët mund të shijojnë traditat dhe ndërtesat e vjetra, të ruajtura ndër vite.

Donegal, Irland
Në bregdetin e egër të Irlandës Veri-Perëndimore, ndodhet Donegal, i mbushur me kodrina. Ky është padyshim një destinacion pushimi jo shumë i njohur.

Lexo: 10 VENDET MË TË PASURA NË EUROPË

Ishulli i Madh, Hawaii
Ishulli i Madh, është një vend unik për pushime. Resort Hualalai Four Season, një nga hotelet më të mirë në Hawaii, tërheq vëmendjen për të ndaluar aty për sezonin festiv. Një darkë gala e Vitit të Ri, me tema të ndryshme, siguron çdo vit tetë orë program.

Lapland, Finland
Rovaniemi, kryeqyteti i Laplandit në Skandinavinë Veriore, është i njohur si “Vendlindja Zyrtare e Santa Claus”. Duket saktësisht si fshati i Santa Claus, për të cilin aq shumë kemi fantazuar. Fëmijët mund të hasin drerët, t  do të luajë luajnë me elfët dhe të gatuajnë me zonjën Claus; për të rriturit janë safarët e motoçikletave me dëborë.

Nantucket, Mass

Shëtitja vjetore e Krishtlindjes, e cila këtë vit do të zhvillohet nga 6 deri në 8 dhjetor, është një ngjarje që rivalizon pothuajse çdo gjë në këtë sezon. Do të ndieheni sikur po shkoni në Carol Christmas Charles të Dickens. Imagjinoni që karolinjtë të enden nëpër rrugët me kalldrëm, 80 pemë të dekoruara në mënyrë unike.

Town and CountryEvente