5 vendet e Europës ku femrat në fushën e shkencës punojnë më të lumtura

5 vendet e Europës ku femrat në fushën e shkencës punojnë më të lumtura


Europa ende ka një rrugë të gjatë për të kapërcyer hendekun gjinor në shkencë, por pesë vende bëjnë përjashtim.

Në ditën Ndërkombëtare të Grave dhe Femrave në Shkencë, Komisioni Europian zbuloi të dhëna të reja ku tregohet se 41% e shkencëtarëve dhe inxhinierëve në vendet e Europës janë femra.

Megjithatë ka edhe përjashtime. Në pesë vende të Bashkimit Europian, shumica e shkencëtarëve dhe inxhinierëve janë femra: Lituani 57%, Bullgaria dhe Letonia 53%, Portugalia 51% dhe Danimarka mbi 50%.

Në fund të renditjes ndodhet Hungaria dhe Luksemburgu, të dy me 25%, Finlanda 29% dhe gjithashtu Gjermania me 33%.

Nënpërfaqësimi i grave në shkencë është një shqetësim i madh për barazinë gjinore. Karriera shkencore dhe inxhinerike zakonisht ofron mundësi të shumta punësimi dhe paga më të mira sesa sektorët tipikë të punësimit të femrave, sipas OECD.

Femrat në fushën e shkencës duhet të shërbejnë si një model për vajzat dhe djemtë e rinj.

/Euronews

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0