Vendet me shpejtësinë më të lartë të internetit në botë

Vendet me shpejtësinë më të lartë të internetit në botë


Shpejtësia e internetit nuk ndryshon vetëm nga një vend në tjetrin, gjithashtu ndryshon në varësi të zonës që ndodheni brenda një vendi, sipas Worldwide Broadband Speed 2018.

Të dhënat e përdorura të përpiluara nga firma britanike Cable, renditi 200 vende sipas shpejtësisë mesatare të tyre në megabit për sekondë.

Lexoni: Ja çfarë duhet të bëni për të rritur shpejtësinë e internetit

Analiza u grumbullua nga M-Lab, një partneritet midis New America’s Open Technology Institute, Google Research Open Source Research, Princeton University’s PlanetLab dhe partnerëve të tjerë dhe hartuar nga Cable.

BusinessMag rendit 23 vendet që kanë internetin më të shpejtë në botë.

23. Franca — 24.23 megabits për sekondë
22. Madagaskari — 24.87 megabits për sekondë
21. Sllovakia — 25.3 megabits për sekondë
20. Shtetet e Bashkuara — 25.86 megabits për sekondë
19. Hong Kong — 26.45 megabits për sekondë
18. Andora — 27.14 megabits për sekondë
17. Lituania — 27.417 megabits për sekondë
16. Spanja — 27.19 megabits për sekondë
15. Estonia — 27.91 megabits për sekondë
14. Tajvan — 29.09 megabits për sekondë
13. Letonia — 28.63 megabits për sekondë
12. Japonia — 28.94 megabits për sekondë
11. Zvicra — 29.92 megabits për sekondë
10. Jersey (Ishull mes Anglisë dhe Francës) — 30.9 megabits për sekondë
9. Hungaria — 34.01 megabits për sekondë
8. Luksemburgu — 35.14 megabits për sekondë
7. Hollanda — 35.95 megabits për sekondë
6. Belgjika — 36.71 megabits për sekondë
5. Rumania — 38.6 megabits për sekondë
4. Norvegjia — 40.12 megabits për sekondë
3. Danimarka — 43.99 megabits për sekondë
2. Suedia — 46 megabits për sekondë
1. Singapori — 60.39 megabits për sekondë

burimi: BI

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0