Vendet e para në Europë që planifikojnë daljen nga izolimi


Sapo Europa nisi të shohë rënie të kurbës së infektimeve dhe të viktimave nga koronavirusi ,janë të shumta vendet, që po flasin për strategji të daljes nga kriza. Austria ishte e para që zyrtarizoi disa afate për rihapjen e ekonomisë. Pas pashkëve në këtë vend do të lejohet hapja e dyqaneve të vogla.

Nga 1 maji do të lejohen edhe qendrat tregtare dhe parukeritë ndërsa hotelet dhe restorantet janë parashikuar të rifillojnë punën pas mesit të majit, por me masa të shtuara sigurie. Ky vend do ta zhvillojë maturën shtetërore në qershor. Por kancelari Sebastian Kurz tha se gjithçka do të varet nga tendenca e infektimit deri për pashkë.

Lexoni: Google Developers Group Tirana organizon hakatonin “Hack Tirana Karantinë”

Franca do lejojë hapjen e disa dyqaneve javën që vjen. Kryeministri Eduard Filipe tha se “gjithsesi nuk bëhet fjalë për një lëvizje kudo dhe për të gjithë”.

Danimarka gjithashtu njoftoi se do të bëjë të njëjtën gjë pas Pashkëve. Por kryeministrja Mette Frederikson deklaroi se në rast të rritjes së rasteve me koronavirus masat kufizuese do të rikthehen.

Edhe Çekia ka nisur lejimin e disa aktiviteteve dhe hapjen e disa dyqaneve.

Italia dhe Spanja dy vendet më të goditura në Europë nga pandemia, kanë njoftuar se do të marrin vendimet për daljen nga mbyllja, pas festës së pashkëve. Ministri italian i shëndetësisë, Roberto Speranza tha se bllokimi i vendit mund të shkojë përtej 13 prillit, por shtoi se “tashmë detyra e gjithsecilit është gjetja e një mënyre për të jetuar me virusin” derisa të zbulohet një vaksinë.

Lexoni: Analizë: Cila është strategjia e Europës për të dalë nga pandemia

Të njëjtin qëndrim po mban edhe Spanja. Qeveria e Madridit tha se “aktualisht po përgatiten për uljen e pandemisë dhe se po studiohet dalja prej saj”.

Edhe pse Shtetet e Bashkuara janë aktualisht në krye të vendeve për përhapjen e koronavirusit, presidenti Donald Tramp u dha shpresë amerikanëve se do të rikthehen në jetën e përditshme më shpejt nga sa e mendojnë.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale