Vendet e çuditshme ku krijuesit e famshëm frymëzohen - Business Magazine Albania

Vendet e çuditshme ku krijuesit e famshëm frymëzohen


Disa nga mendjet më kreative në histori e kanë ndërtuar suksesin e tyre falë këtyre momenteve të shkurtëra ku lindin idetë. Ju ndoshta mund të keni lexuar se Woody Allen i krijon idetë e tij më të mira kur është në dush, sesi leximi i një artikulli për hacker-at e telefonave e shtyu Steve Jobs të krijonte kompjuterin Apple me Steve Wozniak.

Ja disa nga vendet frymezuese ku inovatorët modern shkojnë për t’u frymëzuar:

Duke udhëtuar nëpër botë: Pasi kompania e tij e reklamave dështoi në moshën 26 vjeçare, Nick Woodman vendosi të psuhonte dhe udhëtonte me shpresën se do të gjente frymëzimin e duhur për atë që mund të bënte më vonë. Mesa duket frymëzimi ndodhej poshtë hundës së tij dhe sipër dërrasës së sërfit. Woodman kuptoi se i nevojitej një kamerë krahu për të dokumentuar avnturat e tij të sërfit. Ai e ndërpreu udhëtimin e tij dhe u kthye në shtëpi për të punuar në atë që sot quhet GoPro.

Në tualet: Kjo ndoshta nuk është dhe aq e çuditshme, por shumë krijues janë frymëzuar në tualete të çuditshme apo në mënyra të çudithsme në tualete normale. Steve Jobs ulej sipër shkarkuses së tualetit dhe zhyste këmbën e tij të zbathur në ujë ndërkohë që mendonte. Dr. Nakamatsu kishte një “dhomë relaksi” për të menduar e cila ishte një tualet i mbuluar me flori 24 karat, e cila sipas tij bllokonte sinjalet e trasmetimit që pengonin kreativitetin.

Në vaskë: Ishte pikërisht një larje e shkurtër në vaskën e kompanisë Nintendo, momenti i duhur për dizajnerin legjendar të lojërave elektronike Shigeru Miyamoto që t’i lindte një ide e re. Ai ka thënë se pikërisht ky moment relaksi e shtyu drejt krijimit të lojës “Donkey Kong.” Kjo ide automatikisht çoi në krijimin e ri të një loje ku personazhi kryesor ishte hidrauliku me emrin Mario.

Në tren: Ne shpesh përhumbemi në mendime kur udhëtojmë në transportin publik, por autorja J.K. Rowling nuk i mbajti për vete mendimet e saj, kur ajo mbeti e bllokuar në një tren për 4 orë pa një stilolaps për të shkruajtur idenë e një libri dhe shumë e turpshme për t’i kërkuar të panjohurve një stilolaps apo një bllok shënimesh, ajo u zhyt në mendime duke ndërtuar fabulën, duke e skicuar dhe duke e ruajtur në memorie. Rezultati ishte Harry Potter.

Kudo që shkoni për të menduar, ndoshta gjëja më e mirë që mund të bëni është të mbani shënime dhe të ndërtoni një plan për atë që po mendoni. Sepse idetë nuk lindin vetëm në vende të caktuara, por dhe në kohë të caktuara, gjithashtu.

/Inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0