Vajzat shqiptare për herë të parë në kampionatin e mundjes

Fusha e sportit është gjithmonë e madhe edhe e bukur, por ajo ç’ka i bën sportet interesante, mbetet gjithmonë “lufta” mes dy kundështarëve. Një sport i tillë është edhe mundja. Një sport luftarak, qëllimi i të cilit është që kundërshtari i mundur të pranojë  shtrirjen me shpatulla pas tapetit, i njohur në gjuhën sportive si “tuç’’.

Disiplina e mundjes ka rregulla sportive specifike, të cilat kontrollohen nga një gjyqtar sportiv. Ky sport antik, i cili që në hershmërinë e tij është konsideruar mashkullor në çdo perceptim të tijin, vjen i modernizuar duke sjellë për herë të parë në tapetin blu dhe të kuq sportistet femra në stilin e lirë.  Ashtu si në gjithë botën, ku fjala “femër” për herë të parë u përmend në WWW (World Wrestling Entertainment) në vitin 1980 me  Mary Lillian Ellison edhe në Shqipëri, mundja ka mbështetur mundëset e reja, të zbresin në tapet vitin që lamë pas (2018). Ekipi kombëtar shqiptar u përfaqësua  së fundi me 6 sportiste femra në Kampionatin e kupës së Shqipërisë “Muhamet Malo”, të zhvilluar në parkun olimpik “Feti Borova” në Tiranë, nga të cilat të 6-ta u vlerësuan me medalje të vendit të parë dhe të dytë.

  • Marina dhe Mariza Jaku (40 kg), vendi i parë
  • Tea Sulo (58kg), vendi i dytë
  • Anxhela Imeraj (59kg), vendi i parë
  • Xhenisa Mehmeti (75kg), vendi i parë
  • Melisa Bramka (75kg), vendi i dytë

Por, kjo nuk është hera e parë që këto vajza thyejnë tabu dhe sfidojnë vetveten në këtë disiplinë sportive. Me plot emocion, entuziazëm dhe duartrokitje, u prit debutimi i vajzave shqiptare Tea Sulo në kategorinë 57kg dhe Anxhela Imeraj në kategorinë 59 kg në Pallatin e Sportit “Allan Rusi”, në kuadër të Kampionatit Ballkanik të Mundjes për të rinjtë 2018. Pavarësisht përballjes me kundërshtarë shumë të fortë të nivelit olimpik nga Turqia, vajzat e ekipit kombëtar,  ia dolën të zhvillojnë me sukses ndeshjet e tyre të para zyrtare, duke u kurorëzuar me medalje bronxi. Ekipi u rendit gjithashtu i dyti në klasifikim, i ndjekur nga Greqia në vend të 3-të.

Lexo: Renis Tusha, 17 vjeçari kampioni i boksit shqiptar

Në një prezantim të shkurtër, trajneri i kombëtares shqiptare së mundjes për femra Altin Kurti shprehet : “Kam stërvitur mundës të të gjitha moshave, duke qenë se edhe karrierën si trajner e kam nisur në moshë fare të re me ndihmën e trajnerit tim Fuat Brahaj. Atëherë stërvita ekipin e të rriturve për Teutën e Durrësit. Më është dashur të bashkëpunoj me shumë kolegë të huaj për të shkëmbyer eksperiencën, por nuk do ta teproja aspak, nëse do të thoja se nuk ka kënaqësi më të madhe sesa frytet që ti merr nga ajo ç’ka ke arritur të krijosh vetë. Në bashkëpunim me Federatën Shqiptare të Mundjes hodhëm idenë për një risi në tapetin me rrathë. Në fillim askush nuk e përkrahu, por tani unë e them me krenari që ia dolëm”.

Ndërkaq, një zëri, vajzat e kombëtares shprehen se kanë gjithmonë diçka për të përmirësuar, por motivimi dhe puna e palodhshme i bën ato të pandalshme.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale