Universiteti Bedër organizon aktivitetin me temë “Ruaj traditën, festo shqip”


Ruajtja dhe përcjellja e folklorit tonë shqiptar ishte kryefjala e aktivitetit më të fundit organizuar nga studentët e Kolegjit Universitetar Bedër “Panel Diskutimi: Ruaj traditën, festo shqip”.

Të pranishëm në këtë aktivitet ishin personalitete të fushës, të cilët kanë kontribuar ndër vite në ruajtjen e folklorit shqiptar. Përmendim këtu rektorin e Kolegjit Universitar Bedër, Prof. Dr. Ferdinand Gjana, pedagogia dhe koordinatorja e fushatës Edlira Mali, Amanda Hysa- Drejtoresha e Qendrës Kombëtare të Veprimtarive Folklorike Doc. Dr. Agron Tufa, koreografia Lindita Kaimi, koreografi Genc Kastrati, Ilirjana Kaceli – studiuese dhe pedagoge e historisë, balerina e mirënjohur e Teatrit të Operas dhe Baletit Isida Mollaymeri, Ermal Sela, muzikant dhe koleksionist instrumentash, këngëtari Lekë Pecnika, lahutari Jonus Delaj dhe Gjin Pepkolaj si dhe studentë të universitetit, nën moderimin e gazetares Anisa Ymeri.

“Ruaj traditën, festo shqip” është slogani në të cilin studentët e Universitetit Bedër kanë nisur këtë fushatë, që ka për qëllim ndërgjegjësimin e të rinjve për ruajtjen e folklorit, ruajtjen e vlerave shqiptare, i fokusuar kryesisht në këngë dhe valle. Këngë e valle shqiptare që ndoshta brezi i ri po i humbet, nuk po u kushton rëndësi siç ka qenë më herët. Kjo fushatë është ndërmarrë në kuadër të procesit akademik në lëndën Konceptim dhe Menaxhim Fushatash me udhëheqëse profesoreshë Edlira Mali.

Një fushatë e menduar ndryshe, jo që të mbesë thjesht një fushatë e një lënde semestrale, por të arrihen disa qëllime dhe të ketë një vazhdimësi. Të ndërgjegjësohen të rinjtë, por jo vetëm duke organizuar sa më shumë aktivitete kulturore, të cilat do të kenë në fokus traditën dhe do të promovojnë vlerat kulturore shqiptare. Në kuadër të fushatës studentët e universitetit Bedër kanë organizuar disa aktivitete dhe në vazhdimësi kanë në plan organizime dhe aktivitete të reja. Në fund të fushatës pritet të organizohet një koncert i madhe me këngë dhe valle popullore.

Përveç se promovimi i folklorit në sytë e të rinjve, ky organizim ka për qëllim nxitjen e këtyre të fundit që të ndërmarrin nisma dhe aktivitete të tjera në vazhdim. Të bëjnë bashkë aktorët e shoqërisë, individë, institucionë të kulturës, artistë, koerografë, kompozitorë, personalitete të fushës, të cilët kanë kontribuar në vite në folklorin shqiptar dhe kanë investuar për ta pasuruar atë.

Ky aktivitet u zhvillua pikërisht për të treguar se kush më mirë se të rinjtë mund të kontribuojë për ruajtjen e folklorit, ruajtjen e vlerave, sepse jemi në një kohë ku folklori ka nevojë për vëmendje që të transmetohet brez pas brezi, pasi duke pasur të forta rrënjët tona mund të kemi të forta edhe degët tona.

Në fjalën e tij rektori i Universitetit Prof. Dr. Ferdinand theksoi se institucioni që në momentin e parë, në misionin e tij ka patur promovimin e vlerave dhe një proces edukimi të mbushur me vlera, apo të përbërë nga vlerat dhe këtë janë përpjekur ta kenë në të gjithë hallkat e këtij institucioni. Këtë kanë dashur të përcjellin dhe me këtë event, përcjelljen e vlerave të folklorit shqiptar.

Këto nisma janë shumë të mira për të tashmen dhe të ardhmen e një vendi të vogël si Shqipëria, për përcjelljen e vlerave dhe të këtyre pasurive të paçmuara që zotëron. E shkuara nuk humbet ajo vetëm përsëritet, siç thoshte Volkeri. Shqiptari nuk mund të harrojë as lahutën, as kostumin, as ritet, pasi pa ato do të mbetet pa identitet.

Koordinatorja e fushatës Edlira Mali, pedagoge në universitet shprehu një vlerësim të madh për studentët duke thënë se “Unë studentët i konsideroj si një forcë mendore shumë e madhe, pasi kanë një kapacitet të të menduarit dhe të përqafuarit të gjërave të bukura të paimagjinueshme. Dhe ajo thënia që kjo Shqipëri nuk bëhet është shumë utopike, unë besoj që me këtë rini që kemi ne sot, Shqipëria do bëhet dhe Shqipëria po bëhet çdo ditë e më tepër.”

Gjithashtu e ftuara e nderit në qendër të tavolinës ishte lahuta, instrumenti muzikor që na drithëron teksa e dëgjojmë të luhet, një instrument që është në qelizën e kulturës sonë muzikore. Aty e kuptojmë që jo vetëm duhet të përqafojmë dhe kultivojme folklorin tonë, por duhet ta ruajmë me fanatizëm, pasi jemi një vend kaq i vogël, por që mbartim vlera të mëdha.

Gjatë takimit u diskutuan edhe problematikat me të cilat haset sot folklori, rreziku i humbjes së instrumenteve të vjetra muzikore popullore të folkut etnik dhe se çfarë të bëjmë për t’i rregulluar këto problematika.

“Folklori gjithmonë evolon nuk i takon vetëm të kaluarës, ne duhet të nxisim iniciativa të tilla,” u shpreh Genc Kastrati, koreografi i Ansamblit Shtetëror të Këngëve e Valleve Popullore.

Ai duke ndërmarrë iniciativa personale, u ka mësuar të huajve vallet popullore shqiptare, pasi ai beson fort tek vlerat tona duke këmbëngulur se këto valle duhet të bëhen pjesë e kurrikulës mësimore shqiptare.

Në fund takimi u mbyll me pjesë të luajtura me lahutë nga dy lahutarët Jonus Delaj dhe Gjin Pepkolaj duke na kujtuar vlimin e gjakut tek ne shqiptaët teksa dëgjojnë këto ritme madhështore.

BusinessMag ishte sponsor mediatik i aktivitetit. Ne mbështesim dhe u bëjmë jehonë vlerave të vendit tonë dhe nuk kishte si të ndodhte ndryshe edhe me këtë aktivitet.

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale