Ulet numri i të diplomuarve në Shqipëri


Numri i të diplomuarve ra 3% vitin e kaluar, sipas të dhënave të INSTAT. Në 2018-ën u diplomuan mbi 35 mijë studentë në arsimin e lartë.

58% e numrit të përgjithshëm të të diplomuarve i takojnë nivelit Bachelor. Të rinjtë preferojnë që të ndjekin studimet e larta, por ndërsa numri i të diplomuarve po rritet, edhe papunësia mes tyre po rritet. Fushat në të cilat janë diplomuar më shumë femrat janë: shëndet dhe mirëqenie, ndjekur nga arsimi, shkencat sociale, gazetari dhe informacion. Fushat në të cilat janë diplomuar më shumë meshkujt janë: shërbime, inxhinieri, prodhim e ndërtim dhe teknologji e informacionit dhe komunikimit.

Lexo:  Ulet papunësia tek të rinjtë. Ja panorama e INSTAT për papunësinë

Sipas studimeve të kryera rezulton se në pesë vitet e fundit 165 mijë shqiptarë janë diplomuar në të gjithë nivelet e arsimit të lartë. Ajo ç’ka vërehet dukshëm, është se interesi për një shkollë profesionale ka rënë ndjeshëm.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale