Ulet papunësia tek të rinjtë. Ja panorama e INSTAT për papunësinë


Papunësia tek moshat e reja vijon të jetë e lartë, ndonëse vitin e kaluar shënoi rënie, sipas INSTAT.

Për moshën 15-24 vjeç papunësia është 28,3% (29,6 % për meshkujt dhe 26 % për femrat). Krahasuar me një vit më parë, shkalla e papunësisë tek të rinjtë ra 3,6 pikë përqindje.

Përgjatë këtij viti rezultojnë 120 mijë persona të punësuar, ku meshkujt kryesojnë me mbi 12% më shumë se femrat. Numri i personave të papunë arriti ndërkohë në 173 mijë. Por, meshkujt kryesojnë edhe në kategorinë e të papunëve.

Ato janë 15.4% më shumë krahasuar me femrat, duke bërë që shkalla e papunësisë tek meshkujt të jetë më e lartë se tek femrat.

Edhe pse ende shumë informal si sektor, bujqësia është sektori ku INSTAT numëron më shumë të punësuar. Sipas INSTAT, në bujqësi janë punësuar me pagë 44.5%, 34% janë të vetëpunësuar, ndërsa 21.6% janë persona që punojnë në bujqësi pa pagë, duke kontribuar në biznesin familjar.

Bazuar në vlerësimet e Anketës së Forcave të Punës, gjatë vitit 2018, numri i personave në forcën e punës është 1.404 mijë persona.

Ku punojnë shqiptarët?

QarkuBujqësiIndustriShërbime
Elbasan67%9%23%
Kukës64%7%29%
Berat61%13%26%
Fier60%12%28%
Dibër59%13%27%
Korcë53%14%33%
Shkodër46%19%35%
Gjirokastër40%20%40%
Lezë35%22%43%
Vlorë33%23%44%
Durrës14%34%52%
Tiranë7%27%66%

Qarku i Elbasanit është qarku i cili ka numrin më të lartë të personave të punësuar në bujqësi me 67%, ndërsa. Tirana ka numrin më të vogël të të punësuarve në këtë sektor, vetëm 7%.

Në sektorin industrial kryeson Durrësi me 34%. Tirana kryeson në sektorin e shërbimeve me 66% të të punësuarve duke lënë në vendin e fundit qytetin e Elbasanit me 23% të të punësuarve në shërbime.

Sipas INSTAT, gjatë vitit 2018 paga mesatare bruto rezulton 50.589 lekë, ndërsa ajo minimale 24.000 lekë.

 

 

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale