“U zgjuam në një shtet tjetër,” shkruan The Guardian për largimin e Britanisë nga BE


Britania që ekzistonte deri më 23 Qershor 2016 nuk ka për të ekzistuar më.

Për ata që drejtuan fushatën e largimit, dhe për maxhorancën e atyre që e votuan largimin e Bashkimit Europian, ky është një rast për festime. Kjo, këmbëngulin ata, do të kujtohet si “dita jonë e pavarësisë”. Që prej kësaj dite, Britania do të jetë një komb krenar vetë-qeverisës, pa prangat e dekreteve të Brukselit, raporton ‘The Guardian’.

“Një ndryshim i thellë paralajmërohet për Britaninë e Madhe, një ndryshim në mënyrën se si do të perceptohemi nga e gjithë bota. Për dekada, ne jemi konsideruar si një vend shumë i mirë për investime, qoftë për t’u transferuar ose thjesht për t’u vizituar duke qenë ‘porta’ anglishtfolëse për 27 kombet e tjera të Bashkimit Europian. Britania e Madhe kishte pak a shumë, statusin e dy botëve, afër SHBA-ve, dhe afër kontinentin europian,” shkruan ‘The Guardian’.

48 % e votuesve në Mbretërinë e Bashkuar votuan pro qëndrimit të saj në Bashkimin Europian, përkundrejt 52 % të tyre të cilët vendosën për largimin e saj nga ‘kontinenti i vjetër’.

 

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale