Twitter mbyll llogaritë false që mbështesin Trump

Twitter

Twitter ka mbyllur një numër të madh llogarish që dyshohet se ishin false, të cilat mbështesin Presidentin e SHBA, Donald Trump.

Gjiganti i mediave sociale tha që llogaritë thyen rregullat e kompanisë për manipulim dhe postime artificiale. Shumë prej llogarive përdornin gjuhë identike, duke përfshirë frazën: “Po unë jam me ngjyrë dhe do të të votoj për Donald Trump!!!”

Twitter nuk ka specifikuar numrin e llogarive të pezulluara deri më tani ose burimin e tyre.

Kompania tha se po vazhdonte të hetonte aktivitetin dhe mund të pezullojë llogari shtesë nëse zbulohet se shkelnin politikat e Twitter. Hetimi u raportua së pari nga gazeta Washington Post.

Lexoni: Facebook ndalon postimet që mohojnë Holokaustin

Darren Linvill, një studiues i dezinformimit të mediave sociale në Universitetin Clemson, gjeti më shumë se dy duzina llogari të tilla, të cilat kishin gjeneruar rreth 265,000 retëeets ose përmendje në Tëitter.

Disa nga llogaritë përdorën foto të burrave me ngjyrë, që ishin shfaqur në artikuj lajmesh. Disa llogari kishin dhjetëra mijëra ndjekës.

Linvill i tha agjencisë së lajmeve Reuters se shumica e llogarive ishin hapur në 2017, por ishin bërë më aktive në dy muajt e fundit. Ai tha se të gjitha llogaritë që ai kishte monitoruar tani ishin pezulluar, por ato “tashmë e kishin bërë dëmin”.

Twitter ndalon përdorimin e platformës “për të shpërndarë artificialisht informacion ose për t’u përfshirë në sjellje që manipulon njerëzit”. Masat e marra prej kompanisë vijnë disa javë përpara zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit të SHBA. Sondazhet sugjerojnë se rreth 10% e votuesve me ngjyrë po mbështesin Z. Trump, sipas faqes së sondazheve FiveThirtyEight.

Ne ende nuk i dimë detajet e plota – Twitter nuk ka zbuluar asgjë më shumë rreth burimit të llogarive. Të gjitha provat e siguruara deri më tani sugjerojnë se ekzistonte një farë niveli koordinimi prapa këtyre llogarive. Duket se të njëjtat teknika janë përdorur për të mbledhur fotografi nga interneti.

Kjo është mjaft e dëmshme për Twitter, pasi njerëzit duan të lexojnë postime nga burime origjinale.

BBC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale