Trendi global i dixhitalizimit të bizneseve prek Kosovën dhe rajonin - Business Magazine Albania

Trendi global i dixhitalizimit të bizneseve prek Kosovën dhe rajonin


Trendi global i dixhitalizimit të bizneseve pa dyshim ka ndikuar që edhe bizneset në vendin tonë të jenë pjesë e tij. Ekonomia dixhitale i referohet veprimeve ekonomike të bazuara në teknologji, teksa shumë herë është quajtur edhe si ekonomia e re, kurse impakti në ekonominë tradicionale është i pakontestueshëm.

Pritet që me rritjen e ekonomisë dixhitale të krijohet ndikim në mbarë ekonominë dhe shembuj konkretë janë ato të Boston Consulting Group për “katër valët e ndryshimit mbi të mirat e konsumatorëve në shitjet me pakicë” apo Alibaba, si rasti më dominant ose tregu dixhital që iu shërben ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme në gjithë botën, përkatësisht mbi 18 milionë blerësve dhe shitësve nga më shumë se 240 vende dhe rajone të botës, me produkte që shkojnë nga lëndët e para deri tek mallrat e përfunduara në më shumë se 40 kategori të ndryshme.

Të gjithë e kemi të qartë që konkurrenca do të bëhet më globale dhe më intensive si rezultat i ekonomisë dixhitale dhe po këtu e kanë rastin edhe bizneset Kosovës dhe rajonit. Në këtë rast edhe në Kosovë ekziston platforma online Fingermarket.com që jep mundësi ideale për secilin biznes Kosovar, por dhe rajonal që të bëjnë hapin e parë të madh drejt dixhitalizimit të biznesit. Si një platformë e fokusuar për në Ballkan dhe Europë ju mundëson gjetjen e mundësive të bashkëpunimit ndërmjet bizneseve dhe u ofron bizneseve një gamë të gjerë të shërbimeve që ua lehtëson procesin e inkuadrimit në ekonominë globale dixhitale. Zbatimi i Marrëveshjes për Stabilizim dhe Asociim (MSA) e obligon Kosovën që të avançojë në aspektin e ekonomisë dixhitale, sepse në kuadër të hapjes së tregjeve ekonomike, mundësi më e mirë për ta bërë këtë se sa me ekonomi dixhitale nuk ekziston.

Është e nevojës së momentit që implementimi i pikave të MSA-së për ekonominë të barten nga vet bizneset, të cilat tashmë kanë filluar t’i përgjigjen pozitivisht trendit të dixhitalizimit e që do të shndërrohet shpejt në një nevojë të pashmangshme të kohës. Me epokën e re të ekonomisë dixhitale përfituesit janë të gjitha bizneset, për shkak të mundësisë së zgjerimit të veprimtarisë, konkurrueshmërisë globale dhe hapësirës së madhe për inovacion. Me fjalë tjera Fingermarket.com si një treg online po ju mundëson dhe bizneseve tona të marrin pjesë në ekonominë dixhitale që ka për qëllim digjitalizimin e bizneseve në Kosovë, rajon dhe Ballkan, që t’i ofrojë hapësirë për bashkëpunim brenda rajonit dhe ndihmojë atyre të eksportojnë drejt Europës.

Fingermarket si kompani Amerikane me degë në Prishtinë është hapur online për të gjitha bizneset në Prishtinë. Me qëllim të zhvillimit të bizneseve vendore përmes krijimit të një komuniteti dixhital duke u ofruar identitet online, informim për industritë dhe partneritet.

Burimi: Telegrafi

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0