Përmirësohet tregu i punës në Ballkanin Perëndimor. Shqipëria dhe Mali i Zi shënojnë rritjen më të madhe

Tregu i punës në Ballkanin Perëndimor. Shqipëria dhe Mali i Zi me rritjen më të madhe


Ecuria e tregut të punës në vendet e Ballkanit Perëndimor vazhdoi të përmirësohej me një ritëm më të ngadaltë pavarësisht rritjes ekonomike në rajon, raporton Banka Botërore dhe Instituti i Vienës për Studimet Ndërkombëtare Ekonomike.

Rreth 68,000 vende të reja pune janë krijuar mes tremujorit të dytë të vitit 2017 dhe tremujorit të dytë 2018, krahasuar me 231,000 këtë vit. Ndërkohë, GDP në rajon është rritur 3.9% në 2018 nga 2.5% në 2017, shkruhet në raportin “Trendet e Tregut të Punës në Ballkanin Perëndimor” për vitin 2019.

Shqipëria dhe Mali i Zi shënojnë rritjen më të madhe në rajon, përkatësisht me 3.3%, të pasuara nga Maqedonia e Veriut me 2.1% rritje. Shumica e vendeve të reja të punës janë krijuar në industri dhe shërbime. Femrat vazhdojnë të jenë jo të përfaqësuara në tregun e Ballkanit Perëndimor.

“Përmirësimet në tregun e punës janë inkurajuese, por tendenca ngadalësuese ngre disa shqetësime”, tha Linda Van Gelder, Drejtoreshë e Bankës Botërore për Ballkanin Perëndimor. “Ne ende kemi nevojë për një sektor privat më të fuqishëm, që gjeneron vende pune adekuate dhe politika publike që përmirësojnë punësimin e fuqisë punëtore për të mbështetur punën e tregut të punës në të ardhmen”.

Situata e punësimit të të rinjve vazhdon të përmirësohet, me rënien e papunësisë së të rinjve me 3 pikë përqindje në 34.6%.

/SeeNews

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0