Tregu i pare bujqesor, i krahasueshem me ato te vendeve te BE-se - Business Magazine Albania

Tregu i pare bujqesor, i krahasueshem me ato te vendeve te BE-se


Shqiperia ka tashme tregun e pare bujqesor, qe eshte i krahasueshem me tregje te vendeve te BE-se dhe sipas standardeve te tij.

Brenda gjashte muajsh, me mbeshtetjen e qeverise shqiptare eshte ngritur ky treg per fermeret e qarkut te Elbasanit, ku jane perfshire dyqanet, vendet e dedikuara per furgonet e produkteve te fshatit, sallat e ekspozitave te produkteve, megafrigoriferet per ruajtjen e produkteve per çdo stine, kafe dhe restorante.

Rreth 300 vende te reja pune jane gjithashtu pjese e investimit, qe kryeministri Rama vizitoi para inaugurimit per t’u siguruar se gjithçka eshte ne vendin e duhur.

“Ne jemi shume mirenjohes sepse me kete treg nuk eshte zgjidhur nje problem vetem i kesaj zone, por na nderon dhe na jep mundesine qe ta promovojme si shembull suksesi edhe per zona te tjera, qe njerezit te fillojne te shohin nje perspektive tjeter me keto tregje bujqesore. Te sjellim ketu edhe njerez nga zona te tjera qe te marrin shembull, nga veriu ne jug, qe kete eksperience ta çojne ne zona te tjera”, deklaroi Rama.

Ministri i Bujqesise, Edmond Panariti deklaroi se ne tregje te tilla duhet te behen te dukshme edhe çmimet, me qellim shmangien e abuzimit me to.

“Te bejme edhe nje mini ankand çdo dite, nje tip mini burse bujqesore. Ju keni porositur nje ekran shume te madh i cili do te vendoset ne balle dhe çmimet ditore do te jene vizibel per te gjithe, qe te mos kete shteg per spekulime. Kjo eshte nje gje shume pozitive, sepse duhet te fusim mekanizmin e transparences se çmimeve”, tha Panariti.

Kontrolli neper keto tregje gjithashtu eshte me i lehte per strukturat shteterore. Formalizimi i ekonomise, por edhe tregtimi sipas standardeve te kerkuara ngaAKU jane me te mundshme ne keto tregje, sipas drejtoreshes se AZHBR-se.

Ndersa per perfituesit e mbeshtetjes financiare, qeveria thote se ky projekt kishte dhjete vjet qe ishte pergatitur, por zvarritjet burokratike kane qene te pakapercyeshme.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0