Tregtia online dhe sfidat e SME-ve. Zhvillohet Trajnimi treditor me drejtuesit e sipërmarrjeve të vogla dhe të mesme - Business Magazine Albania

Tregtia online dhe sfidat e SME-ve. Zhvillohet Trajnimi treditor me drejtuesit e sipërmarrjeve të vogla dhe të mesme

Tregtia online dhe sfidat e SME-ve

Pandemia rriti tregtinë online dhe në sfidën më të madhe në këtë drejtim ishin SME-të. Ndërmarrjet e vogla dhe të mesme, ndonëse më fleksibël për t’u përshtatur, nuk kanë strukturat dhe punonjësit e dedikuar për këtë lloj tregtie.

Instituti Shqiptar i SME-ve SME Albania në bashkëpunim me Fondacionin 𝗞𝗼𝗻𝗿𝗮𝗱 𝗔𝗱𝗲𝗻𝗮𝘂𝗲𝗿 organizuan në Durrës një trajnim intensiv 3-ditor për sipërmarrjet shqiptare rreth t𝗿𝗲𝗴𝘁𝗶së o𝗻𝗹𝗶𝗻𝗲 dhe s𝗳𝗶𝗱𝗮ve të 𝗦𝗠𝗘-𝘃𝗲”.

Gjatë këtij trajnimi 20 përfaqësues dhe themelues të SME-ve u pajisën me njohuritë bazë për: Inovacionin dhe tregtinë elektronike; Modelin e biznesit të tregtisë elektronike; Pronësisë industriale dhe regjistrimin e markës tregtare; Bazat e tregtisë elektronike; Promovimi i tregtisë elektronike dhe rrjetet sociale; Shërbimi i klientit, kanalet e shitjes dhe shpërndarjes; Mënyra e kryerjes së pagesave.

Përgjatë 19-20-21 Nëntorit lektorë dhe specialistë të fushë ndanë eksperiencat e tyre me sipërmarrësit e rinj, dhe i inkurajuan ata në rrugëtimin e biznesit të tyre. Trajnerët sollën njohuritë e tyre praktike nga sipërmarrje apo organizata që drejtojnë. Ata ishin: Dritan Mezini, Afrim Osmani, Shkëlzen Marku, Maria Solis, Gerti Boshnjaku, Tomi Kallanxhi, Valer Pinderi, Idlir Ahmati.
Ekspertët ofruan njohuri bazë dhe teknike mbi tregtinë online dhe praktikat më të mira të të bërit biznes.

Në ditën e fundit, sipërmarrësit u organizuan në grupe, me qëllim krijimin e një model biznesi të simuluar, mbi të cilin aplikuan të gjitha njohuritë e përfituara gjatë trajnimit.

Trajnimi u mbyll me prezantimin e modelit simulues nga secili grup dhe shpërndarjen e certifikatave nga themeluesit e “SME Albania” dhe drejtori ekzekutiv i Fondacionit “Konrad Adenauer”.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0