Tregtia, 40% më e lartë në qytetet ku ecja dhe çiklizmi janë normë


Studimet tregojnë se, qytetet që promovojnë transport të qëndrueshëm janë në avantazh të rëndësishëm ekonomik. Vlera e pronës në qytete me infrastrukturë të mirë për çiklizëm dhe transport publik efikas priret të jetë më e lartë.

Nga caktimi i prioriteteve për transport të qëndrueshëm përfiton edhe sektori privat. Raportet tregojnë një rritje të tregtisë deri në 40% në zonat ku ecja dhe çiklizmi bëhen normë. Në Kopenhagen (Danimarkë), klientët që udhëtojnë në qytet me biçikletë shpenzojnë 2 miliardë € në vit më shumë se ata që udhëtojnë me automjet privat.

Këtë vit Java Evropiane e Lëvizshmërisë (në datat 16-22 shtator 2016) do të organizohët nën moton “Lëvizshmëria e zgjuar dhe e qëndrueshme – një investim për Evropën”, duke iu referuar ngushtë lidhjes midis transportit dhe ekonomisë. Përfitimet e lëvizjes së zgjuar ndihen kudo, nga publiku te sektori privat, nga shoqëria në tërësi te individi. Këtë vit, Java Evropiane e Lëvizshmërisë synon të nxisë politikanët dhe publikun të hedhin vëmendjen në një lëvizje më të zgjuar dhe të qëndrueshme si një investim për Evropën.të nxitur masa të përhershme që mbështesin temat e përzgjedhura vit pas viti.

Studimet tregojnë se, duke bërë zgjedhje të zgjuara lëvizshmërie ne mund të rrisim dukshëm financat publike. Qytetet që promovojnë transport të qëndrueshëm janë në avantazh të rëndësishëm ekonomik. Statistikisht, njerëzit të cilët udhëtojnë me mënyrat aktive të transportit, të tilla si ecja dhe çiklizmi, jo vetëm që janë më produktive në punë, por ata gjithashtu marrin më pak ditë leje për arsye shëndetësore dhe shpenzojnë mesatarisht më pak kohë në zyrën e mjekut. Përfitimet shkojnë përtej të mirave shëndetësore. Vlera e pronës në qytete me infrastrukturë të mire për çiklizëm dhe transport publik efikas priret të jetë më e lartë. Nga caktimi i prioriteteve për transport të qëndrueshëm përfiton edhe sektori privat.

Raportet tregojnë një rritje të tregtisë deri në 40% në zonat ku ecja dhe çiklizmi bëhen normë. Në Kopenhagen (Danimarkë), klientët që udhëtojnë në qytet me biçikletë shpenzojnë 2 miliardë € në vit më shumë se ata që udhëtojnë me automjet privat.

Aktualisht 1289 qytete janë regjistruar në Javën Evropiane të Lëvizshmërisë, ndërsa përsa i përket Shqipërisë, në këtë nismë evropiane kanë regjistruar aktivitetet e tyre, ditët pa makina dhe masat e përhershme bazuar në moton “Lëvizje e zgjuar, Ekonomi e fortë”, bashkitë dhe organizatat nga qytetet Delvinë, Bulqizë, Gramsh, Krujë, Lushnje, Përrenjas dhe Shkodër.

Burimi: fax.al 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale