Trajnim: “Si të bëjmë CV & Letër Motivimi të suksesshme në gjuhën angleze?”


CV-ja dhe letra e motivimit janë dy dokumente që krijojnë përshtypjen e parë për prezantimin profesional tuaj. Për të prezantuar veten tuaj në mënyrën më të mirë të mundshme, Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë Tiranë organizon këtë trajnim 1 ditor, i cili do të zhvillohet në gjuhën angleze me lektore amerikane.

LEKTORE: Znj. Erin Doak

DATA: 18 Dhjetor 2017

ORARI: 16:45-20:30

QËLLIMI

Qëllimi i këtij trajnimi është që të prezantoni të dhënat tuaja në mënyrën më të mirë të mundshme në gjuhën angleze dhe mund t’i përdorni ato në shumë aplikime në të njëjtën kohë, si dhe të perfeksiononi strukturën e tyre dhe terminologjinë në gjuhën angleze lidhur me to. CV-ja dhe letra e motivimit janë mjetet nëpërmjet të cilave ju mund të bëni promovimin e vetes tuaj, për të bërë një aplikim pune në një kompani të huaj apo jashtë vendit, për të bërë aplikim për studime jashtë vendit, etj.

Kush mund të përfitojë?

Të gjithë ata persona që kanë nevojë të bëjnë CV-në dhe letrën e motivimit të tyre të dalloj mes të tjerave.

Niveli i kërkuar i anglishtes

Kandidatët duhet të kenë minimalisht një nivel të ndërmjetëm ‘Pre-Intermediate’ të gjuhës angleze.

Metodologjia

Trajnimi do të jetë interaktiv. Kjo do të thotë që pjesëmarrësit jo vetëm do të marrin udhëzimet dhe terminologjinë e duhur në gjuhën angleze, por atyre do t’ju kërkohet që të marrin pjesë në mënyrë aktive dhe ndjekin udhëzimet e trajnuesit.

LEKTORJA

Znj. Erin Doak është shtetase dhe folëse amerikane, e cila ka studiuar në Universitetin e Wyoming, SHBA. Ajo ka eksperiencë në leadership. Në Shqipëri ajo ka zhvilluar një program mbi zhvillimin e aftësive në leadership dhe biznes për gratë shqiptare të quajtur GLOW (Girls Leading Our World). Gjithashtu znj. Doak ka eksperiencë në mësimdhënien e gjuhës angleze profesionale. Ajo ka punuar për Quark Inc.Key Account Sales & Management në Denver, Colorado SHBA, ku ka mbajtur marrëdhënie biznesi më kompanitë e mëdha. Vlen të përmendet dhe eksperienca e saj me Universitetin Amerikan në Bullgari, ku ka trajnuar staf, zhvillimin e kurseve, etj.

Programi

  • Struktura dhe terminologjia e një CV-je të suksesshme
  • Struktura dhe terminologjia e një Letre Motivimi të suksesshme

PAGESA:

Tarifa e pjesëmarrjes në trajnim është 30 Euro, ku përfshihen të gjitha materialet e punës dhe certifikata në fund të trajnimit.

Për t’u regjistruar plotësoni formularin e aplikimit përpara datës 15 dhjetor 2017 në adresën e mëposhtme:

Znj. Meggi Zhugli
Tel: + 355 (0) 45 800 934
Cel: + 355 (0) 68 671 5167
E-mail: [email protected]

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale