Top 10 industritë me rritjen më të shpejtë në 2024 - Business Magazine Albania

Top 10 industritë me rritjen më të shpejtë në 2024

Top 10 industritë me rritjen më të shpejtë në 2024

Bota po ndryshon me shpejtësi dhe me të edhe industritë që drejtojnë ekonominë globale. Vitete fundit, sektorë të tillë si inteligjenca artificiale (AI) kanë parë një rritje të madhe, me tregun e AI-së që pritet të arrijë 407 miliardë dollarë deri në vitin 2027, sipas MarketsandMarkets. Por AI nuk është e vetmja fushë që po përjeton zgjerim. Shëndetësia, udhëtimet, tregtia elektronike dhe energjia e gjelbër janë të gjitha industri që po zhvillohen dhe po sjellin përfitime në mbarë botën.

Sipas të dhënave nga Byroja e Statistikave të Punës së SHBA-së dhe burime të tjera, këto sektorë po drejtojnë ekonominë përpara në vitin 2024 dhe po hapin rrugën për një të ardhme më të ndritur.

1. Industria e inteligjencës artificiale

E ardhmja e ekonomisë globale ndoshta qëndron në inteligjencën artificiale (AI). Sipas hulumtimeve nga Universiteti Stanford, investimet private në projekte gjenerative të AI-së janë tetëfishuar vitet e fundit, duke arritur më shumë se 25 miliardë dollarë në vitin 2023. Përmes automatizimit, aftësive të përmirësuara të analizës së të dhënave dhe analizës parashikuese, AI po ndihmon bizneset të bëhen më të shpejta dhe më efikase duke ulur kostot. Ai gjithashtu ka filluar të revolucionarizojë industri të tilla si shëndetësia, financa dhe transporti.

Shumë vende pune të lidhura me AI po përjetojnë rritje. Programuesit (sidomos ata që dinë Python), shkencëtarët kompjuterikë, analistët e të dhënave, inxhinierët e softuerit dhe menaxherët e projekteve janë të gjithë në kërkesë të lartë.

2. Industria e shëndetësisë

Shëndetësia është një industri që po rritet me shpejtësi në SHBA, me Byroja e Statistikave të Punës (BLS) që parashikon se do të përbëjë 45% të të gjitha rritjeve të punës në SHBA gjatë dekadës 2022-32. Njerëzit po jetojnë më gjatë dhe popullsia jonë po rritet, që do të thotë më shumë kërkesë për sigurim shëndetësor dhe njerëz për të plotësuar vendet e punës në industrinë e shëndetësisë (dhe veçanërisht të kujdesit në shtëpi): ndihmës personal, infermierë praktikantë, menaxherë të shërbimeve mjekësore.

Spitalet dhe sistemet shëndetësore do të duhet të punësojnë më shumë mjekë dhe infermierë, së bashku me stafin mbështetës, për të përmbushur këto kërkesa. Ligjet e reja gjithashtu do të shkaktojnë një nevojë të shtuar për politika sigurimi. Vitete fundit, për shembull, shumë shtete kanë mandatuar që punëdhënësit të mbulojnë kostot e kontracepcionit për punonjësit e tyre nën planet e tyre shëndetësore, gjë që ka çuar në më shumë të rinj që kërkojnë mbulimin e kontrollit të lindjeve.

3. Industria e IT dhe sigurisë kibernetike

Ndërsa kompanitë kanë kaluar në aranzhime më hibride dhe pune nga shtëpia, roli i sigurisë digjitale është bërë edhe më jetik. Specialistët e IT-së dhe menaxherët e projekteve, si dhe analistët e sigurisë kibernetike, kanë pasur për të ndërtuar dhe mbrojtur sisteme gjithnjë e më komplekse që janë vazhdimisht nën sulm. Shkeljet e të dhënave dhe sulmet kibernetike panë rritje në vitin 2023, pasi kriminelët dolën me më shumë se 8 trilion dollarë. Rezultati është një sektor në rritje i sigurisë kibernetike që synon të mbrojë klientët nga sulmet e tilla dhe të integrojë sistemet e sigurisë në të gjitha divizionet. BLS pret që vendet e punës në sigurinë e informacionit – me një pagë mesatare vjetore mbi 120,000 dollarë – të rriten me 32% gjatë dekadës së ardhshme.

4. Industria e energjisë së gjelbër

Nga turbinat tek Teslat, energjia e gjelbër është ende duke parë një rritje të madhe të tregut në mbarë botën. Sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë, energjia e pastër përbënte 10% të rritjes së PBB-së – rreth 320 miliardë dollarë – globalisht në vitin 2023. Kjo do të thotë që ka shumë mundësi për të bërë një fitim duke ndihmuar planetin.

Akt i Reduktimit të Inflacionit ka ndarë miliarda dollarë për projekte të energjisë së pastër, që do të krijojnë më shumë vende pune për instaluesit e paneleve diellore, teknikët, punonjësit e ndërtimit, inxhinierët dhe specialistët e zinxhirit të furnizimit.

5. Industria e tregtisë elektronike

Ndërsa më shumë konsumatorë kthehen në platformat online për blerje, bizneset po përshtaten shpejt për të përmbushur këtë kërkesë. Kompani të tilla si Amazon, Walmart dhe Target investojnë shumë në përpjekjet online për të shërbyer më mirë klientët e tyre. Me më shumë njerëz që përdorin internetin për të blerë dhe për të përfituar nga zbritjet, ekonomistët presin që sektori i tregtisë elektronike – me role në shërbimin ndaj klientit, logjistikë, zinxhirin e furnizimit dhe zhvillimin e uebit – të vazhdojë të rritet. Transporti dhe shpërndarja, një tjetër sektor me rritje të shpejtë, janë gjithashtu qendrore për ekonominë e tregtisë elektronike. Shitjet e tregtisë elektronike përbënin më shumë se 15% të të gjitha shitjeve me pakicë globale, dhe Byroja e Statistikave të SHBA-së vlerësoi industrinë me vlerë 1.1 trilion dollarë në fund të vitit 2023. Vendet e punës me rritje të lartë përfshijnë staf mbështetës të transportit dhe faciliteteve, specialistë të tregtisë elektronike dhe drejtorë të shitjeve, përveç sipërmarrësve që hapin dyqane të tyre online.

Lexo edhe:Katër gjëra që duhet të dini përpara se të filloni biznesin tuaj

6. Industritë e udhëtimeve dhe shërbimeve ushqimore

Me rritjen e popullsisë dhe interesin për të udhëtuar pas viteve të humbura për shkak të pandemisë, vendet e punës që kombinojnë udhëtimet me ushqimin dhe kulturën janë të prirura të vazhdojnë të rriten. Udhëtimet ajrore, kërkesa për dhoma hoteli dhe udhëtimet ndërkombëtare janë të gjitha pranë niveleve para pandemisë, sipas Shoqatës së Udhëtimeve të SHBA-së, dhe Këshilli Botëror i Udhëtimit dhe Turizmit raportoi një rritje prej 27 milion vende pune të turizmit global në vitin 2023.

Nëse e doni udhëtimin, konsideroni një karrierë si agjent apo udhërrëfyes që ndihmon të tjerët të planifikojnë udhëtimet e tyre – thjesht sigurohuni që jeni të certifikuar nga qeveria lokale për t’u bërë udhërrëfyes (zakonisht kërkohet për vendet historike). Nëse nuk jeni të interesuar të punoni drejtpërdrejt me turistët, por ende dëshironi të ndihmoni me udhëtimet, bëhuni agjent për një kompani që specializohet në fluturime dhe akomodime ndërkombëtare.

7. Industria e shërbimeve të lojërave të fatit online

Në vitin 2018, Gjykata Supreme e Shteteve të Bashkuara rrëzoi një ndalim federal për bastet sportive, duke i dhënë rrugë një industrie masive të lojërave të fatit online që tani është prezente në 38 shtete dhe Distriktin e Kolumbisë. S&P Global zbuloi se amerikanët vunë bast më shumë se 119 miliardë dollarë në bastet sportive ligjore në vitin 2023, duke sjellë më shumë se 10 miliardë dollarë të ardhura. Role të tilla si menaxher i rrezikut, zhvillues softuerësh, përfaqësues të shërbimit ndaj klientit, specialist marketingu, analist të dhënash dhe tregtar janë të gjitha në rritje, ashtu si edhe nevoja për siguri digjitale.

8. Industria e ndërtimit

Një sektor që është i lidhur ngushtë me industritë e tjera në rritje si energjia e gjelbër, ndërtimi është në kërkesë të vazhdueshme dhe pa rritje në çdo segment kryesor, veçanërisht në prodhim, në fillim të vitit 2024. Nga fabrikat tek banesat dhe rrugët, industria e ndërtimit po ndërton gjithçka.

Pas një rënie të konsiderueshme gjatë pandemisë, vendet e punës në ndërtim janë të shumta dhe në rritje. Pritet të shihni vende të lira pune të tilla si menaxher i projekteve të ndërtimit, punëtor ndërtimi për energji të rinovueshme, menaxher i shëndetit dhe sigurisë, teknolog ndërtimi dhe specialist i qëndrueshmërisë – përveç të gjithë marangozëve, punëtorëve të hekurit, piktorëve dhe mjeshtërve të tjerë në vendet e ndërtimit.

9. Industria e edukimit

SHBA-ja ende po sheh rritje ekonomike në edukimin alternativ që nga pandemia që mbajti miliona fëmijë në shtëpi nga shkolla. Duke përfshirë gjithçka nga parashkollat tek shkollat charter tek kolegjet, madhësia e tregut të edukimit në SHBA pritet të arrijë 1.5 trilion dollarë deri në vitin 2028, sipas Vantage Market Research. Shkollat profesionale dhe mësimi në distancë gjithashtu kanë përfituar nga teknologjitë edukative në zhvillim. Përveç mësuesve dhe administratorëve, industria ka parë rritje të vendeve të punës për teknologë, zhvillues të uebit, këshilltarë, administratorë të sistemeve të menaxhimit të të mësuarit dhe specialistë të integrimit të teknologjisë.

10. Industria e kujdesit për kafshët shtëpiake

Miqtë tanë me katër këmbë po sjellin përfitime të mëdha globale, me industrinë e kujdesit për kafshët shtëpiake që vlerësohet të jetë 303 miliardë dollarë në vitin 2023, sipas Universitetit Shtetëror të Michiganit. Pjesë e kësaj është për shkak të pandemisë – gati një në pesë amerikanë adoptoi një kafshë gjatë asaj kohe – dhe rritja ka qenë e qëndrueshme që atëherë. Me më shumë njerëz që kthehen në zyra, kërkesa për shëtitës qenësh, kujdestarë, qendra ditore dhe trajnerë ka rritur.

entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0