Tirana Inc. prezanton startup-et konkurrente më 15 Dhjetor në Demo Day - Business Magazine Albania

Tirana Inc. prezanton startup-et konkurrente më 15 Dhjetor në Demo Day

Pas 100 ditësh inkubim, 10 ekipet janë gati të nxjerrin në pah idetë e tyre përpara klientëve të mundshëm, pjestarëve të ekosistemit, bashkëmoshatarëve, miqve dhe familjes.

Atë që shumica prej tyre e nisën si ide biznesi, tashmë është një produkt konkret, gati dhe me potencial për t’u rritur në treg.

Programi filloi në javën e parë të shtatorit. Gjatë 12 javëve, ekipet u trajnuan, u mentoruan dhe u udhëzuan nga më shumë se 40 profesionistë të suksesshëm në aspekte të ndryshme të biznesit, si zhvillimi i klientit, propozimi i vlerës, udhëtimi i klientit, kanalet dhe shpërndarjet, të ardhurat dhe çmimet, partnerët, aktivitetet dhe financat e startup-eve.

Tirana Inc ka pasur që në fillim mbështetjen e madhe të BE-së për Inovacionin si promotori kryesor si dhe mbështetjen e pesë universiteteve themeluese.

Partnerët tanë holandezë, Preneurz. Amsterdam, projektuesit e programit, kanë qenë shumë bujarë me kohën e tyre, duke e përshtatur programin sipas specifikave lokale (ekipet, idetë). Ata kanë siguruar që pas programit, sa më shumë që të jetë e mundur, njohuritë t’i transferohen ekipit vendas.

Tirana Inc. ka pasur gjithashtu disa sponsorë që ofrojnë mbështetje direkte financiare duke përmendur këtu Albtelecom dhe Bankën Credins që ofrojnë respektivisht çmimin e parë dhe çmimin e dytë dhe një seancë trajnimi të organizuar në selitë e tyre, si dhe Tirana Business Park që ofron çmimin e tretë, hapësirën e punës pa pagesë.

Huawei gjithashtu ka ofruar për ekipet një mjet thelbësor si Idea Hub, i cili është një mjet produktiviteti për zyrën inteligjente që ofron shkrime inteligjente, video konferenca me definicion të lartë (HD) dhe wireless sharing që mund të kthejnë pa mundim dhomat e konferencave, zyrat, dhe zona të tjera në hapësira inteligjente.

Një mori partnerësh të ekosistemit, aktorë të inovacionit, vende bashkëpunimi, programe inkubacioni/akselerimi, partnerë mediatikë, etj. kanë ofruar mbështetje ku përmendet dhe revista Business Magazine e portali AlbanianTech që ofron intervista ekskluzive me 3 Ekipe Startup (Botuar në Revistën Print & Online) dhe Konsulencë Marketing & PR për 3 muaj (10 orë në total) për startup-et.

Për shkak të kufizimeve të Covid 19, Demo Day do të jetë një ngjarje hibride në Sallën e Koncerteve, në Liceun Artistik. Gjithsesi, ai do të transmetohet drejtpërdrejt përmes faqes në Facebook të Tirana Inc.

Regjistrohuni në linkun e mëposhtëm ose ndiqni faqen në Facebook të Tirana Inc. për të marrë pjesë në event.

https://web.facebook.com/events/3105559826382296/?ref=newsfeed 

Njihuni me ekipet:

DDA është një aplikacion i krijuar për të ndihmuar komunitetin diabetik shqiptar që të ketë një mënyrë jetese më të shëndetshme dhe më të lumtur. Aplikacioni përfshin: Seksione informative të trajtimeve për fazat dhe llojet e ndryshme të diabetit, receta gatimi dhe ushqime të përshtatshme për dieta diabetike, si dhe matje ditore të personifikuara të sheqerit në gjak.

Click Home është një platformë e bazuar në web që do t’u mundësojë studentëve, si grupi kryesor i synuar, të bëjnë një zhytje të thellë dhe të shfletojnë shtëpitë ose apartamentet me qira dhe të gjejnë atë që është e duhura për ta. ClickHome synon të përmirësojë jetën e studentëve gjatë viteve të tyre më emocionuese duke krijuar një platformë aplikacioni për të lehtësuar përvojën e tyre të ndarjes së hapësirës. Ai synon të sjellë disa objekte, duke përfshirë shkëmbimin e librave, pajisjeve, mobiljeve, etj.

Mel ofron programe të përshtatura për ankthin, depresionin, stresin dhe shqetësime të tjera, të gjitha të përgatitura nga profesionistë, të cilat janë në dispozicion 24/7. Programet janë të përshtatura që individët dhe kompanitë t’i përfshijnë si një ofertë paketë për shëndetin mendor për punonjësit e tyre.

RentNow menaxhon dhe automatizon proceset e punës së kompanive të makinave me qira, nga reklamimi i makinave deri te kryerja e rezervimeve dhe pagesave të plota në mënyrë të sigurt në internet. Duke ofruar përditësime të vazhdueshme, duke qenë i aksesueshëm nga çdo shfletues dhe duke pasur një dizajn të përgjegjshëm, RentNow e bën marrjen me qira të një makine të lehtë, të shpejtë dhe të sigurt.

CityMD është një platformë web ku të gjithë mund të gjejnë informacion për institucionet më të mira shëndetësore në Shqipëri. Përdoruesi mund të caktojë një takim në komoditetin e shtëpisë së tij duke marrë të gjitha informacionet dhe detajet e nevojshme për ofruesit e kujdesit shëndetësor, me mundësinë për të bërë zgjedhjen më të mirë bazuar në nevojat e përdoruesit.

Aplikacioni Artsopolis Academy & Dada promovon kreativitetin dhe i jep çdo personi të interesuar për artet e bukura dhe skenike një shans për të ndjekur karrierën e tyre pavarësisht nga përvetësimet kulturore, financiare apo moshore. Aplikacioni Dada është një aplikacion që gjurmon procesin e të mësuarit artistik, teorinë dhe praktikën e studentëve të Akademisë Artsopolis.

Bite in Bytes është një platformë që do të lehtësojë komunikimin midis stafit dhe klientëve në bare dhe restorante. Klientët do të bëjnë porositë e tyre përmes telefonave të tyre duke skanuar një kod QR. Bite in Bytes po kërkon të digjitalizojë të gjithë përvojën e porositjes nga fillimi në fund duke krijuar një përvojë miqësore për përdoruesin fundor.

Tiny Houses janë një risi e përhershme dhe e përkohshme, duke shfrytëzuar një koeficient ndërtimi inekzistent. Tiny Houses është një lëvizje arkitekturore dhe sociale që inkurajon jetesën e një jetë më të thjeshtë në një hapësirë ​​më të vogël.

ThreeSixty është një platformë e-shopping e cila ofron një turne virtual 360 gradë që synon të nxisë shitjet online të bizneseve, të mbështesë promovimin dhe zhvillimin e tyre dhe t’i edukojë ata drejt zbatimit të një inventar elektronik.

Aplikacioni I-Move mundëson informacion në kohë reale për oraret e autobusëve, taksinë më të afërt, lidhjen në kohë reale të taksistit – pasagjerit, këshilla për udhëtimet, etj.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0