Tim Ferriss: Kjo pyetje do të zbulojë nëse jeni me të vërtetë të suksesshëm

Tim Ferriss: Kjo pyetje do të zbulojë nëse jeni me të vërtetë të suksesshëm

Tim Ferriss është një djalë shumë i suksesshëm. Që nga dalja në treg e bestsellerit të tij masiv The 4 Hour Workweek, 13 vjet më parë, Ferriss ka grumbulluar një pasuri, ka nxjerrë katër libra të suksesshëm, ka filluar një podcast të njohur, ka investuar në startup-e të shumta dhe konsiderohet si një nga zërat më të zgjuar në përsosmërinë personale.

Por ekziston një përkufizim i suksesit që Ferriss nuk arriti të bëjë: suksesin e tij. Në një intervistë me GQ kohët e fundit, mësuesi i produktivitetit shpjegoi se për vite me radhë pas librit të tij të shkëlqyer ai në të vërtetë po ndiqte qëllimet e gabuara. Vetëm kohët e fundit ai përcaktoi dhe filloi të arrijë suksesin e vërtetë.

“Të suksesshëm” por prapë të mjerë        

Çdo libër që ka shkruar, Ferriss i shpjegon intervistuesit Clay Skipper, se synon të maksimizojë prodhimin në një zonë të veçantë. Me The 4 Hour Workweek, “qëllimi ishte të siguronim një paketë mjetesh për maksimizimin e  rendimentit në orë”, thotë ai. “4-Hour Body po siguronte një paketë për optimizimin fizik dhe rikompozimin e trupit. 4-Hour Chef ishte një paketë mjetesh për mësim të përshpejtuar. Tools of Titans dhe Tribe of Mentors kombinojnë të gjitha ato, plus paketën e shëndetit psiko-emocional”. Por, pavarësisht shkrimit të gjithë atyre librave, Ferriss vuri re se ndërsa ishte më i pasur, më i zgjuar dhe më i mirë, ai nuk ishte shumë i lumtur. “Unë e gjeta veten time, pasi kam kontrolluar shumë nga ato kuti, ende duke vuajtur,” pranon ai. Dhe nuk është vetëm. “Unë njoh miliona-milionerë dhe miliarderë që janë krejtësisht të mjerë,” shton ai. Me këtë realizim, Ferriss filloi një udhëtim shumëvjeçar për të qetësuar demonët e tij të brendshëm dhe për të mësuar të jetonte rehat në lëkurën e tij. Fama dhe pasuria janë të këndshme, por paqja e mendjes, kuptoi ai, është përkufizimi i vërtetë i suksesit. “Nuk ka rëndësi se sa para keni, nuk ka rëndësi se sa efektiv ose efikas jeni. Nuk ka rëndësi se çfarë lloj lodrash zbukuruese mblidhni. Nuk ka rëndësi se si është personi juaj i rëndësishëm, nëse bota e brendshme, monologu ose dialogu juaj i brendshëm, është zëri i zemërimit ose dëshpërimit, zhgënjimit ose trishtimit pjesën më të madhe të kohës, “shpjegon ai. Pa paqen e mendjes, çfarë kuptimi ka vlera neto prej një milion apo miliard dollarësh? Pa dashur veten, si mund ta duash dikë tjetër? Suksesi pa vetë-pranim nuk është aspak sukses.

Lexo:Barack Obama, Richard Branson, Mark Zuckerberg të gjithë betohen për këtë performancë të lartë

Çfarë të kontrolloni përveç llogarisë tuaj bankare ose numërimit të ndjekësve

Intervista e gjatë hyn në detaje në lidhje me kërkimin e vazhdueshëm të Ferriss për suksesin e brendshëm, në krahasim me suksesin e jashtëm, duke përfshirë rekomandime për libra që ia shtynin mendimin dhe shumë entuziazëm për psikologjinë. Kontrolloni nëse mendoni se këto mjete mund të jenë të dobishme për ju, por një nga njohuritë e Ferriss është që për çdo përpjekje ambicioze që duhet të dëgjojë.

Është e lehtë të matësh suksesin konvencional. Ju shikoni gjendjen tuaj bankare, kontrolloni numrin e ndjekësve tuaj, ose shfaqni makinën me shkëlqim në rrugë. Matja e suksesit real, të brendshëm është më e vështirë. Sidoqoftë, Ferriss sugjeron një shënues të qartë nëse e keni bërë atë psikologjikisht që çdokush mund ta përdorë si pikë referimi për përparimin e tij të brendshëm.

“Si ndiheni kur zgjoheni dhe para gjumit dhe sa lehtë bini në gjumë? Koha në shtrat në mëngjes dhe natën ju tregon të gjitha ato që ju duhet të dini“, pohon Ferriss.

A zgjoheni të shqetësuar apo me energji? Dëshironi të ngriheni nga shtrati apo të fshiheni nën mbulesë? Natën, a largoheni paqësisht ose luftoni me shqetësimet përreth dhe keqardhjet bezdisëse? Nëse doni të shihni nëse jeni të suksesshëm, sugjeron Ferriss, gjithçka që duhet të bëni është të pyesni veten se si flini natën.

“Do ta kisha të vështirë ta quaj veten të suksesshëm nëse po përjetoj ankth, frikë, keqardhje kur jam në shtrat në mëngjes ose para se të shkoj në shtrat”, përfundon ai. Më shumë prej nesh ndoshta duhet të miratojnë këtë përkufizim të suksesit.

INC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale