TikTok po teston një software desktop të quajtur TikTok Live Studio - Business Magazine Albania

TikTok po teston një software desktop të quajtur TikTok Live Studio

TikTok Live Studio

Po sikur në vend që të shikoni transmetimin tuaj të preferuar të yjeve të TikTok në Twitch, ju mund t’i shikonit ata duke luajtur video drejtpërdrejt në TikTok? Kohët e fundit, sipas platformës, TikTok ka testuar një program Windows të quajtur TikTok Live Studio.

Pasi të shkarkohet në desktop, programi i lejon përdoruesit të identifikohen me llogarinë e tyre TikTok dhe të transmetojnë drejtpërdrejt në TikTok Live. Brenda programit, ju mund të komunikoni me shikuesit përmes funksionit të bisedës dhe mund të transmetoni përmbajtje nga kompjuteri juaj, telefoni juaj ose një tastierë lojërash. TikTok i tha TechCrunch se ky program aktualisht është i disponueshëm vetëm në një pjesë të vogël të tregjeve perëndimore për disa mijëra përdorues.

Një përfitim i dukshëm për TikTok në testimin e kësaj veçorie është se krijuesit mund të motivohen të qëndrojnë brenda aplikacionit të tyre, në vend që t’i kërkojnë audiencës t’i shikojnë duke transmetuar në Twitch ose YouTube Gaming. Nga pamja e imazheve promovuese të TikTok, duket se kompania po kujdeset për njerëzit që kërkojnë të transmetojnë lojëra video. Por në formën e tij të sapolindur, TikTok Live Studio i mungojnë veçoritë që transmetuesit me përvojë mund të gjejnë në programet e transmetimit si OBS ose Streamlabs – gjë që ka kuptim, pasi produkti është ende në testim.

Lexoni: Si të fitoni para në TikTok? Udhëzues i shpejtë për ta arritur këtë

Por qëllimi i këtij testi të veçorive është të shihet se si krijuesit e përdorin softuerin. TikTok Live Studio nuk është e garantuar të dalë në treg, tha kompania. Sa herë që TikTok teston një veçori, kjo nuk do të thotë se është këtu për të qëndruar përgjithmonë. Por nëse shohim një lançim të vërtetë të TikTok Live Studio, platforma do të studiojë se për çfarë e përdorin krijuesit softuerin, pastaj do ta përshtatë atë për rastet e përdorimit.

Tashmë, krijuesit po përdorin mjetet e transmetimit live të TikTok për të fituar para dhe për të zgjeruar ndjekësit e tyre. Krijuesit mund të pranojnë këshilla, të planifikojnë evente, të përdorin mjete të drejtpërdrejta për pyetje dhe përgjigje, të transmetojnë drejtpërdrejt me përdorues të tjerë, të filtrojnë disa fjalë kyçe dhe të caktojnë moderatorë. Tani për tani, TikTok Live Studio i lejon përdoruesit të zgjedhin nëse duan të aktivizojnë dhuratat dhe komentet, dhe ata mund të konfigurojnë filtra të fjalëve kyçe. Por veçori të tjera ekzistuese të transmetimit të drejtpërdrejtë, si caktimi i moderatorëve dhe planifikimi i transmetimeve, mund të përfshihen potencialisht në një produkt të ardhshëm, më të fuqishëm.

Ky software transmetimi mund të shënojë gjithashtu një mundësi që TikTok të arrijë më shumë përdorues të desktopit. Për krijuesit, një software i transmetimit në desktop është thelbësor, pasi një smartphone thjesht nuk është ndërtuar për t’u lidhur me tastierën tuaj të lojërave dhe për të transmetuar në të njëjtën kohë. Megjithëse njerëzit shikojnë transmetime video lojërash në telefonat e tyre, përvoja e përdoruesit është përgjithësisht më e mirë në desktop, gjë që mund t’i ndihmojë përdoruesit të krijojnë zakonin e përdorimit të TikTok në kompjuterin e tyre.

Lexoni: Sa para fitojnë TikTokers?!

/techcrunch

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0