TikTok do të dominojë, sipas një studimi të ri. Ja se si të përfitoni nga aplikacioni Video  - Business Magazine Albania

TikTok do të dominojë, sipas një studimi të ri. Ja se si të përfitoni nga aplikacioni Video 

aplikacioni Video

TikTok pritet të mposhtë YouTube në konsumin mesatar të kohës së përdoruesit këtë vit. 

Ndërsa më shumë njerëz përdorin TikTok, aplikacioni i videove të shkurtra pritet të tejkalojë YouTube për herë të parë për sa i përket kohës së shpenzuar nga përdoruesit e tyre përkatës të rritur në SHBA deri në fund të vitit, sipas një raporti të publikuar në eMarketer javën e kaluar. 

Raporti tregon se përdoruesit e TikTok do të shpenzojnë mesatarisht 45.8 minuta në ditë në platformën e ndarjes së videove, në ndryshim nga 45.6 minutat që do të akordojnë në YouTube. Pavarësisht imitimit të TikTok me veçori të shkurtra video si Instagram Reel, Instagram llogarit mesatarisht 30.1 minuta në ditë. 

Dallimi midis këtyre statistikave në YouTube kundrejt TikTok mund të jetë i papërfillshëm, por ai paralajmëron një kthesë të rrjedhës. Dhe për pronarët e bizneseve, aplikacioni në pronësi të ByteDance ka potencial të madh për të angazhuar konsumatorë të rinj.  

Lexoni: Muzikantët thonë se shtëpitë e tyre diskografike po u bëjnë presion që të bëhen viralë në TikTok

Këtu janë tre mënyra për të përfituar nga statistikat e angazhimit të sapokrijuar të aplikacionit: 

  1. Jini autentikë

Ju do ta dëgjoni këtë shumë në lidhje me TikTok: Në shumë mënyra TikTok dhe Instagram janë të kundërt. Ndërsa fotografia e përsosur priret të sundojë ditën në Instagram, përdoruesit e TikTok, më tepër, dëshirojnë vërtetësinë. Pra, në TikTok përmbajuni videove që mund të ndezin një emocion te shikuesi. 

“Nëse markat janë autentike në TikTok, ato nuk perceptohen vetëm si reklamues, por shihen si anëtarë të komunitetit që kuptojnë se çfarë po ndodh rreth tyre,” thotë Lyle Underkoffler, shefe e marketingut në platformën e automatizimit të reklamave sociale Smartly me bazë në New York. 

Videot që kanë një vlerë të fortë reklamuese zakonisht nuk do të performojnë mirë në platformë. 

  1. Mos u hidhni në çdo trend të madh

Ndërkohë që duhet të përpiqeni të postoni rregullisht për produktet tuaja – dhe ta bëni këtë në mënyrë konsistente – shmangni hedhjen në çdo temë të nxehtë, e cila mund të variojë jashtëzakonisht nga videot e lezetshme të qenve një minutë deri te trendi “Unë nuk jam i destinuar të punoj”. Merrni parasysh nëse një trend përshtatet me biznesin tuaj.  

Gjithashtu sipërmarrësit dhe pronarët e bizneseve të vogla duhet të gjejnë hashtags më të përshtatshëm për markat e tyre, të cilat mund të mos jenë domosdoshmërisht më të njohurat. Shpejtësia dhe përshtatja natyrale është shumë më e rëndësishme se lustrimi, kështu që fokusimi në përmbajtjen në trend që i përshtatet markës është strategjia kryesore. 

  1. Përqafoni ndërveprimet “live”

Javën e kaluar, TikTok njoftoi se do të testojë një funksion të ri, të quajtur TikTok Live, për të lejuar krijuesit të gjenerojnë të ardhura të përsëritura përmes pagesave përmes transmetimit live. Në një deklaratë, TikTok thotë se funksioni synon të sjellë më afër markat dhe shikuesit. 

Ju gjithashtu mund të ftoni klientët tuaj më të mirë në një “Dhomë VIP” me anë të Abonimit LIVE. Abonimi mujor i TikTok për njerëzit që të tregojnë vlerësimin e tyre për krijuesit e tyre të preferuar LIVE u jep markave mundësinë për të rritur komunitetin e tyre dhe për të marrë oferta ekskluzive për klientët VIP. Kur biseda vetëm për abonentët është e aktivizuar, reklamuesit dhe abonentët e tyre kanë qasje ekskluzive me njëri-tjetrin. Markat mund të ndërtojnë një rrjet personal globalisht përmes transmetimit të drejtpërdrejtë. 

Lexoni: Harrojeni TikTok, Instagram: Gen Z, Millenials po grumbullohen në këtë aplikacion të ri

Është gjithnjë e më e rëndësishme që markat të jenë të lidhura me konsumatorët e tyre të rinj dhe ekzistues. Pavarësisht se si angazhoheni, çështja është të filloni dhe të jeni autentikë. Kur reklamoni në TikTok, krijimi i një lidhje të vërtetë dhe ndërveprimi me audiencën janë kritike. 

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0