Themeluesi i Signal paralajmëron ukrainasit për përdorimin e Telegram. Ja pse - Business Magazine Albania

Themeluesi i Signal paralajmëron ukrainasit për përdorimin e Telegram. Ja pse

Telegram

Studiuesit e privatësisë dhe sigurisë kanë qenë prej kohësh të kujdesshëm në lidhje me Telegram për shkak të mungesës së kriptimit.

Si në të gjitha krizat, veçanërisht ato gjeopolitike, personat e prekur shpesh i drejtohen aplikacioneve të mesazheve për të mbajtur kontakte me të dashurit dhe për të komunikuar me botën e gjerë. Një nga aplikacionet më të njohura të mesazheve në botë dhe një nga më të njohurit në Ukrainë është Telegram. Por tani ukrainasve u është kujtuar kufizimi i privatësisë së aplikacionit nga themeluesi i aplikacionit më të sigurtë të mesazheve në botë, Signal.

Moxie Marlinspike, krijuesi i Signal, ka hyrë në Twitter për t’u kujtuar ukrainasve se Telegram nuk është me të vërtetë një aplikacion “i koduar” në mënyrën se si shumica e njerëzve mendojnë për të. Kur shumica e njerëzve dëgjojnë se një mesazher është “i koduar”, ata mendojnë se kjo do të thotë se askush nuk mund t’i lexojë mesazhet e tyre, madje edhe kompania që zotëron aplikacionin. Por kjo nuk është e vërtetë.

Nëse një aplikacion është thjesht i koduar, kompania që prodhon aplikacionin zotëron çelësat dhe mund të zhbllokojë mesazhet tuaja në çdo kohë. Telegram është një aplikacion i tillë që është vetëm “i koduar” si default. Kjo është në kontrast me aplikacionet vërtet të sigurta si WhatsApp dhe Signal, të cilat janë “të enkriptuara end-to-end”, që do të thotë se edhe krijuesit e atyre aplikacioneve nuk mund të kenë akses në mesazhet tuaja, sepse nuk mbajnë çelësat e enkriptimit (vetëm përdoruesit i mbajnë).

Lexoni: 7 mënyra të thjeshta për t’i bërë takimet me ekipin të suksesshme

Telegram mund të reklamojë se ofron kriptim end-to-end, sepse ka një veçori të quajtur Bisedë Sekrete që kodon mesazhet e dërguara nga skaji në skaj. Megjithatë, kjo veçori duhet të aktivizohet manualisht nga përdoruesit, dhe shumica e përdoruesve të Telegram ka të ngjarë të mos e bëjnë këtë për çdo mesazh të dërguar.

Pra, pse mungesa e kriptimit të vërtetë end-to-end në Telegram duhet t’i bëjë ukrainasit të kenë kujdes?

Siç shpjegoi Marlinspike në një seri postimesh në Twitter, “Telegram është si default një bazë të dhënash cloud me një kopje të tekstit të thjeshtë të çdo mesazhi që të gjithë kanë dërguar/marrë… Çdo mesazh, foto, video, dokument i dërguar/marrë për 10 vitet e fundit; të gjitha kontaktet, anëtarësimet në grup, etj janë të gjitha të disponueshme për këdo që ka qasje në atë DB.”

Kjo është tani një problem veçanërisht për ukrainasit, sepse “Shumë punonjës të TG kanë familje në Rusi. Nëse Rusia nuk dëshiron të shqetësohet me hakërimin, ajo mund të shfrytëzojë sigurinë e familjes për akses”, shkroi Marlinspike.

Marlinspike nuk është i pari që paralajmëron për Telegram dhe enkriptimin e tij. Studiuesit e sigurisë dhe mbrojtësit e privatësisë shpesh theksojnë të metat e tij në privatësi dhe nuk rekomandojnë përdorimin e aplikacionit nga gazetarët, dhe aktivistët.

/FC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0