Themeluesi i Shopify: Këto janë librat që më bënë miliarder - Business Magazine Albania

Themeluesi i Shopify: Këto janë librat që më bënë miliarder

Disa miliarderë e arritën suksesin e tyre falë hijeshisë së tyre personale, aftësisë së tyre për biznes dhe komunikimit. Të tjerët ishin “nerds” të qetë, të rezervuar, të cilët  arritën të krijonin një produkt të suksesshëm.

Bashkëthemeluesi i Shopify, Tobias Lütke renditet në grupin e dytë. Si një programues, Lütke nuk kishte ndërmend të kishte ndonjë lidhje me anën tregtare të Shopify, kompania kanadeze që ai bashkë-themeloi dhe që prej atëherë është bërë një kompani lider në tregtinë elektronike. Por më pas, siç shpjegoi ai në podcast-in e Tim Ferriss, rrethanat ndryshuan dhe ai e gjeti veten që kishte nevojë të shndërrohej në një drejtues, i aftë të rriste shpejt kompaninë e tij.

Ai vendosi të gjente materiale për të lexuar, që do ti jepnin atij aftësitë për të cilat ai kishte nevojë. Procesi i kërkimit të materialeve i ofroi atij dy tituj librash. Lütke tregon se ato i mësuan atij aftësitë për të ndërtuar një biznes me vlerë prej miliarda dollarësh.

  1. Ndikimi nga Robert Cialdini

Sipas Lütke, Ndikimi ishte libri më tërheqës që mund të imagjinoni, sepse në thelb ju mëson të gjitha mënyrat se si njerëzit mund të gabojnë dhe se si ato ndikohen nga të tjerët dhe gjërat e kota, dhe se pasi ti bëni gjërat për njerëzit, ju duhet ti shpjegoni ato.

Një bestseller ndërkombëtar, kur u botua për herë të parë në 1984, Ndikimi mbetet një material themelor në shkencën e bindjes, kështu që Lütke nuk është mendja e vetme brilante që është ndihmuar nga Cialdini.

  1. Menaxhimi i nivelit të lartë të prodhimit nga Andrew Grove

Sipas Lütke, një nga librat më të mirë ndonjëherë. Ky klasik nga ish-CEO i Intel, përshkruan menaxhimin nivelit të lartë të prodhimit si “një manual udhëzimi që zbërthen botën e biznesit në parimet e para të saj. Duke e shpjeguar ndërtimin e një biznesi si një ushtrim inxhinierik, libri i Grove e bëri gjithë sfidën shumë më pak të frikshme. Por, ai nuk është sipërmarrësi i vetëm brilant që ka përfituar nga ky libër. Mark Zuckerberg gjithashtu pretendon se “libri luajti një rol të madh në formimin e stilit tim të menaxhimit”.

Nëse edhe ju frikësoheni nga aspektet më pak teknike të ndërtimit të një biznesi, mund të jetë me vlerë të lexoni këto libra. Kush e di? Ato madje mund t’ju ndihmojnë të krijoni një kompani miliarda dollarësh.

INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0