Themeluesi i Shopify: Këto janë librat që më bënë miliarder

Disa miliarderë e arritën suksesin e tyre falë hijeshisë së tyre personale, aftësisë së tyre për biznes dhe komunikimit. Të tjerët ishin “nerds” të qetë, të rezervuar, të cilët  arritën të krijonin një produkt të suksesshëm.

Bashkëthemeluesi i Shopify, Tobias Lütke renditet në grupin e dytë. Si një programues, Lütke nuk kishte ndërmend të kishte ndonjë lidhje me anën tregtare të Shopify, kompania kanadeze që ai bashkë-themeloi dhe që prej atëherë është bërë një kompani lider në tregtinë elektronike. Por më pas, siç shpjegoi ai në podcast-in e Tim Ferriss, rrethanat ndryshuan dhe ai e gjeti veten që kishte nevojë të shndërrohej në një drejtues, i aftë të rriste shpejt kompaninë e tij.

Ai vendosi të gjente materiale për të lexuar, që do ti jepnin atij aftësitë për të cilat ai kishte nevojë. Procesi i kërkimit të materialeve i ofroi atij dy tituj librash. Lütke tregon se ato i mësuan atij aftësitë për të ndërtuar një biznes me vlerë prej miliarda dollarësh.

  1. Ndikimi nga Robert Cialdini

Sipas Lütke, Ndikimi ishte libri më tërheqës që mund të imagjinoni, sepse në thelb ju mëson të gjitha mënyrat se si njerëzit mund të gabojnë dhe se si ato ndikohen nga të tjerët dhe gjërat e kota, dhe se pasi ti bëni gjërat për njerëzit, ju duhet ti shpjegoni ato.

Një bestseller ndërkombëtar, kur u botua për herë të parë në 1984, Ndikimi mbetet një material themelor në shkencën e bindjes, kështu që Lütke nuk është mendja e vetme brilante që është ndihmuar nga Cialdini.

  1. Menaxhimi i nivelit të lartë të prodhimit nga Andrew Grove

Sipas Lütke, një nga librat më të mirë ndonjëherë. Ky klasik nga ish-CEO i Intel, përshkruan menaxhimin nivelit të lartë të prodhimit si “një manual udhëzimi që zbërthen botën e biznesit në parimet e para të saj. Duke e shpjeguar ndërtimin e një biznesi si një ushtrim inxhinierik, libri i Grove e bëri gjithë sfidën shumë më pak të frikshme. Por, ai nuk është sipërmarrësi i vetëm brilant që ka përfituar nga ky libër. Mark Zuckerberg gjithashtu pretendon se “libri luajti një rol të madh në formimin e stilit tim të menaxhimit”.

Nëse edhe ju frikësoheni nga aspektet më pak teknike të ndërtimit të një biznesi, mund të jetë me vlerë të lexoni këto libra. Kush e di? Ato madje mund t’ju ndihmojnë të krijoni një kompani miliarda dollarësh.

INC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale