Themeluesi i BioNTech optimist: Pandemia do të jetë nën kontroll deri në fund të verës - Business Magazine Albania

Themeluesi i BioNTech optimist: Pandemia do të jetë nën kontroll deri në fund të verës

Themeluesi i BioNTech kompania gjermane e bioteknologjisë që së bashku me industrinë farmaceutike amerikane Pfizer zhvilluan një nga vaksinat e para për koronavirusin e ri përdorimi i të cilit është aprovuar, është optimist se pandemia do të jetë nën kontroll në pjesën më të madhe të Evropës deri në fund të verës.

Në Gjermani, pronarët e dyqaneve dhe bizneseve të mbyllura, si dhe pushuesit e ardhshëm, presin me padurim heqjen e kufizimeve. Incidentet e dhunshme shpërthyen në qytetin e Kassel në një demonstratë të 20,000 njerëzve kundër masave kufizuese dje të shtunën.

Qeveritë në shumë vende anëtare të BE janë kritikuar ashpër për ritmin e ngadaltë të fushatës së imunizimit që nga fillimi i saj, pasi problemet e furnizimit kanë lënë Izraelin, Britaninë dhe Shtetet e Bashkuara shumë prapa.

Sidoqoftë, themeluesi i BioNTech, Ugur Sahin , është optimist se problemet do të provohen përkohësisht, ndërsa ai thekson se është e mundur që 70% e gjermanëve të jenë vaksinuar deri në fund të shtatorit. Sapo të tejkalohet ky kufi, koronavirusi i ri do të shkaktojë vetëm disa probleme, siguron ai.

“Në shumë vende evropiane dhe në SHBA ndoshta nuk do të kemi nevojë për bllokime në fund të verës ,” tha Sahin Welt am Sonntag. Do të ketë shpërthime, por do të jetë vetëm zhurmë në sfond. Do të ketë mutacione, por ato nuk do të na trembin”, thotë ai.

Gati 9% e gjermanëve kishin marrë të paktën një dozë të vaksinës deri të shtunën. Në Britani, përqindja e të rriturve që kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës ka kaluar 50%.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0