“The Guardian”: Kujdes nga virusi kompjuterik nga Shqiperia - Business Magazine Albania

“The Guardian”: Kujdes nga virusi kompjuterik nga Shqiperia


Perdoruesit e Facebookut po paralajmerohen qe te mos klikojne nje link qe duket si nje video e nje femre duke u zhveshur ne ueb-kamere, pasi kjo i detyron ata te shkarkojne nje virus i cili do t’ua vjedhw te dhenat e tyre personale.
Firma e sigurise online “Bitdefender” ka leshuar nje paralajmerim ne lidhje me kete aplikacion (malware), per te cilin beson se eshte zhvilluar ne Shqiperi.

Linku eshte dizajnuar ne ate menyre qe te duket sikur eshte video e YouTube, por kur klikoni ne te, iu çon ne faqe te ndryshme qe provojne te instalojne aplikacione dashakeqe nen masken e nje azhurnimi te Adobe Flash playerit.
“Mashtruesit kane krijuar mbi 20,000 URL unike qe i ridrejtojne viktimat ne uebfaqe dashakeqe dhe ne nje video te rreme te YouTube, qe paraqet nje femer duke i hequr rrobat e saja para ueb-kameres”, ka thene per The Guardian, shefi i strategjive te sigurise ne Bitdefender, Catalin Cosoi.

“Videoja leshohet per disa sekonda per t’i joshur perdoruesit meshkuj qe te klikojne. Shkruesit e programit dashakeq kane ndryshuar edhe numrin e shikimeve te videos ne menyre qe te duket sikur e kane pare mbi 1 milion njerez”.
Hakeret jane duke perdore URL te shkurtuara nga sherbimi i internetit bit.ly per te maskuar adresat dashakeqe te internetit, ndonese Bitdefender thote se e ka njoftuar kompanine per kete problem.

Nese instalohet, virusi Trojan.Agent.BDYV mund te punoje perbrenda shfletuesve perfshi Chrome-in dhe Firefox-in, t’i etiketoje miqte ne Facebook dhe ua pamundeson perdoruesve te infektuar te fshijne postimet qe vijne nga ky virus ne faqen tuaj te Facebook-ut.

(BalkanWeb)

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0