Tesla vlen më shumë se Ford dhe GM, pavarësisht se ka vetëm 1 % të shitjeve të tyre


Tesla është aktualisht kompania më e vlefshme amerikane e makinave, me vlerë 53.5 miliardë $ në treg, rreth 3 miliardë $ më shumë se General Motors. Kjo pavarësisht numrit të shitjeve që nuk është i afrohet gjigandëve amerikanë të makianve si Ford dhe GM.

Kompania e Elon Musk shiti pak më shumë se 22.000 automjete këtë tremujor. Kjo është pak më shumë se 1 % e shitjeve të Fordit prej 1.7 milionë shitjeve në këtë tremujor dhe pak më pak se 1 % e 2.3 milionëve të General Motors.

Më poshtë është grafiku që tregon vlerën në treg të Tesla në krahasim me Ford dhe General Motors


Tesla

Lexo: Një guidë brenda kompanisë Tesla – Ja si prodhohen makinat elektrike

Të qenurit në gjendje të përmbush qëllimet e saj ka qenë prej kohësh një çështje kritike për Teslën, e cila ka pësuar një humbje rekord prej 336 milionë $ këtë tremujor, ndërkohë që rriti prodhimin e Modelit 3.

Shitjet e Tesla, Ford dhe General Motors në tremujorin e dytë të vitit 2017

TeslaTesla aktualisht shet makina plotësisht elektrike në SHBA në ndryshim nga të gjitha kompanitë e tjera të makinave. Por kompanitë tradicionale si Ford dhe GM kanë linjat e veta të makinave elektrike dhe kanë dëshmuar se do të zhvillohen edhe më tej, kështu që ajo do të duhet të vazhdojë të rritet, siç bëri këtë tremujor, për të ruajtur pozicionin e saj.

Burimi: recode.net

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale