Tesla “surprizon”! Fitime rekord në tremujor në mes të krizës globale të çipave dhe zinxhirëve të furnizimit - Business Magazine Albania

Tesla “surprizon”! Fitime rekord në tremujor në mes të krizës globale të çipave dhe zinxhirëve të furnizimit

Tremujori i tretë solli fitim rekord për Tesla, në shumën e 1.6 miliardë dollarëve. Kjo pavarësisht nga mungesa globale e çipave dhe vonesat në shfaqjen e versioneve të reja të Model S dhe SUV Model X.

Tesla xhiroi rreth 13.7 miliardë të ardhura dhe e bëri ndërsa çmimi mesatar i shitjes vazhdoi të binte për shkak të popullaritetit në rritje të sedanit më të përballueshëm Model 3 dhe SUV Model Y.

Suksesi i Tesla-s në këtë tremujor vjen në një kohë kur rivalët e saj po përballen me mungesën e çipave dhe  vështirësi të mëdha të zinxhirit global të furnizimit. Shitjet e General Motors në SHBA ranë 33 përqind në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, ndërsa ato të Fordit ranë rreth 27 përqind. Tesla, ndërkohë, rriti dërgesat e saj globale në më shumë se 241,000 në tremujor, duke vazhduar rritjen e qëndrueshme.

Lexo edhe: “Beteja” e makinave elektrike. Nikola do vazhdojë gjyqin 2 bilionë dollar me Tesla

Suksesi i kompanisë në 2021 është gjithashtu edhe falë popullaritetit të shtuar të SUV Model Y – të cilin kompania sapo ka filluar ta shesë në Evropë dhe Mbretërinë e Bashkuar. Fabrika e kompanisë në Kinë ka prodhuar automjete për më shumë se një vit, dhe dy të tjera janë planifikuar të fillojnë punën në të ardhmen e afërt në Teksas dhe Gjermani.

Burimi: The Verge

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0