“Beteja” e makinave elektrike. Nikola do vazhdojë gjyqin 2 bilionë dollar me Tesla - Business Magazine Albania

“Beteja” e makinave elektrike. Nikola do vazhdojë gjyqin 2 bilionë dollar me Tesla

Ndërmarrja e transportit me hidrogjen Nikola, do të lejohet të vazhdojë padinë e saj trevjeçare të patentës prej 2 miliardë dollarësh kundër Tesla. Një gjykatës federal e anulloi padinë në fillim të këtij muaji, pasi dy kompanitë nuk iu përgjigjën urdhrave të gjykatës.

Çështja kundër Tesla do të mbetet akoma “e mbyllur administrativisht”, por nuk do të pushohet, tha gjyqtari James Donato në një urdhër të ri këtë janë. Ai i caktoi Nikollës dy afate të reja në janar: një për të ecur në gjykatë përmes teknologjive në fjalë dhe një për një seancë dëgjimore në lidhje me fushën e patentave që Nikolla pretendon se është shkelur.

Donato e mbylli çështjen më 1 Tetor, pasi as Nikolla dhe as Tesla nuk iu përgjigjën urdhrave në Korrik dhe Shtator për të përgatitur dhe planifikuar këto takime. Ai i dha Nikollës afat deri me 6 Tetor për të argumentuar pse çështja duhet të vazhdohet.

Nikolla e ngriti padinë për herë të parë në vitin 2018. Fillimisht pretendoi se gjysmë kamioni i Tesla shkel një numër patentash të dizajnit të Nikollës. Nikolla tha në ankesën e saj origjinale se Tesla, duke vjedhur modelet e saj, do të merrte 2 miliardë dollarë nga pjesa e tregut.

Tesla ka thënë që në fillim se nuk pranon asnjë nga pretendimet. Prodhuesi i automjeteve në Silicon Valley humbi një ofertë me Zyrën e Patentave dhe Markave Amerikane për të shfuqizuar disa nga patentat në fjalë në Prill 2020.

The Verge 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0