Tesla do të investojë në Kosovë


Koordinatori Nacional i fondit amerikan MCC në Kosovë, Petrit Selimi ka thënë se kompania e mirënjohur amerikane “Tesla” ka shprehur interesim për investime të mundshme në Kosovë.

Në emisionin “Ekonomia me Erëzën”, Selimi tha se kompania e njohur e milionerit amerikan Elon Musk, që prodhon automjete elektrike dhe solucione solare, ka shprehur interesim fillestar për bashkëpunim me MCC në projektet energjetike të Korporatës së Sfidave të Mijëvjeçarit në Kosovë.

Selimi ka pohuar se ekipi amerikan dhe kosovar i këtij fondi po shikojnë mundësinë për bashkëpunim me sektorin privat dhe kompani të njohura. Ka patur një interesim fillestar nga “Tesla” që ndoshta Kosova të përdoret si model për projekte në fushën e energjisë së ripërtërishme. Mbetet të shihet nëse ky interesim fillestar do të rezultojë me projekt konkret.

Burimi: lajmi.net

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale