Teknika e re dhe e çuditshme që do t'ju largojë stresin

Teknika e re dhe e çuditshme që do t’ju largojë stresin


“Të folurit në vetën e tretë me veten rezulton që ju të silleni me veten ashtu siç silleni dhe me të tjerët,” thotë Jason Moser, profesor psikologjie. “Kjo ndihmon në krijimin e nje distance psikologjike mes tyre dhe eksperiencave të tyre.”

Gjithashtu, e folura në vetën e tretë kërkon të njëjtën përpjekje mendore si e folura në vetën e parë.

Lexoni: SI E MENAXHOJNË STRESIN NJERËZIT E SUKSESSHËM?

Pse është kjo e rendësishme? Si mund ta përdorësh?

Herën tjetër që do të jeni të shqetësuar, pyeteni veten: “Pse është (emri juaj) i/e stresuar?” do të vini re që truri juaj do ta analizojë situatën në një mënyrë më objektive. Mendoni sikur të jeni duke menduar për një të afërm. Çfarë do t’i këshillonit? Kur mendoni për veten, truri gjithmonë është i padrejtë dhe mban një anë duke menduar subjektivisht. Por nëse jeni duke menduar për një njeri ‘tjetër’, atëherë do të gjeni zgjidhje më shpejtë dhe do ta qetësoni veten më shpejtë.

Burimi: Inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0