Team Albania, grupi që do të përfaqësojë Shqipërinë në “FIRST Global Challenge” në SHBA - Business Magazine Albania

Team Albania, grupi që do të përfaqësojë Shqipërinë në “FIRST Global Challenge” në SHBA


Team Albania është ekipi që do të përfaqësojë Shqipërinë në “FIRST Global Challenge” në datat 13-20 Korrik në Washington D.C, ku do të garojnë me skuadra të ndryshme nga e gjithë bota. Ekipi përbëhet nga 10 studentë nga shkolla të ndryshme në kryeqytet dhe qytete përreth si Elbasan, Shijak, Durrës. Mentorët janë ata që i kanë udhëhequr gjatë gjithë këtij procesi.

FIRST Global ka të bëjë me krijiimin e marrëdhënieve të reja midis studenteve dhe të rinjve në të gjithë botën. Siç tregojnë edhe vetë në një prononcim për Business Magazine, brenda ekipit ekziston një diversitet mes anëtarëve dhe ata mezi presin që të njihen me të tjerë bashkëmoshatarë nga vende të ndryshme, të cilët sado të ndryshëm të jenë, mund të kenë aspirata të njëjta me ta.

Në thelb, kompeticioni ka të bëjë me ndërtimin e një roboti dhe konkurimi me robotët e tjerë të shteteve pjesëmarrëse. Megjithatë, FIRST Global është më shumë se kaq. Tema e kompeticionit këtë vit është “Uji” dhe ndërgjegjësimi dhe sensibilizimi i masës në lidhje me këtë problem global. Për këtë, loja që do të luhet ndërmjet robotëve që quhet “H2O Flow“.

Qëllimi kryesor i Team Albania është ndërtimi i një roboti që do të kontrollohet nga ata dhe do të konkurrojë në mesin e shumë të tjerëve. Për ta bërë këtë, ata kanë ndarë rolet brenda ekipit si programues, 3D-Dizajnues dhe ndërtues. Aktiviteti javor, i cili u zhvillua në Këndin Amerikan në Tiranë, ka filluar që nga Shkurti dhe do të vazhdojë deri në Korrik, kur do të fluturojnë në Washington për garën. Ekipi përbëhet nga 11 anëtarë, 9 studentë dhe 2 mentorë. Studentët: Marko Berberi (Sami Frashëri), Donaldo Biba (Sami Frashëri), Juli Grori (Gjergj Canco), John Shkëmbi (Imelda Lambertini), Mateo Doka (Kushtrimi i Lirise Durrës), Holger Hametaj (Protagonistët), Kristi Leka (Shkolla Profesionale Kamëz), Dario Cenko (Arben Broci). Mentorët janë Besnik Zylka dhe Elvira Çokaj.

Mbi rregullat e lojës dhe për informacione të tjera mbi kompeticionin vizito faqen zyrtare http://first.global/fgc/global-first-challenge/.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0