Të pushohesh nga puna është më e dhimbshme se të ndahesh nga partneri - Business Magazine Albania

Të pushohesh nga puna është më e dhimbshme se të ndahesh nga partneri


Momentet emocionalisht të dhimbshme në një marrëdhënie si divorci ose vdekja e bashkëshortit mund të jenë të vështirë për t’u përballuar, por duke u larguar nga puna ju mund të ndiheni akoma dhe më keq.

Sipas një studimi të 4,000 hulumtimeve të bëra nga Universiteti i Anglisë Lindore dhe Qendra What Works for Wellbeing, njerëzit të cilët janë larguar nga puna e tyre kurrë nuk kthehen në të njëjtin nivel të mirëqenies bazuar në matjet e shëndetit mendor, kënaqësinë me jetën dhe vetëvlerësimin.

Punonjësit e pushuar do të vazhdojnë të ndjehen të pakënaqur gjatë viteve në vazhdim, ndërsa ata që janë të ve ose të divorcuar mund të kthehen në gjendjen e mëparshme të mirëqenies dhe lumturisë shumë më shpejt.

“Kur dikush humbet një partner, mirëqenia bie, dhe pastaj me kalimin e kohës, ajo kthehet në nivelet e mëparshme”, tha Tricia Curmi nga Qendra What Works for Wellbeing, për Bloomberg. “Por me papunësinë, kjo thjesht nuk pritet të ndodh.”

Studimi gjithashtu ka treguar se meshkujt janë më të prirur për t’u pushuar nga puna.

Studiuesit zbuluan se prosperiteti i burrave bie për më shumë se katër vjet pasi janë pushuar nga një punë, por ata kthehen përsëri në nivelet normale të lumturisë dy vjet pasi partnerja largohet nga jeta dhe katër vjet pas një divorci.

Por ka disa mënyra për të zbutur dëmet që sjell papunësia. Mbështetja e familjes dhe e miqve, jetesa në një zonë me papunësi të lartë dhe një personalitet i hapur dhe moskokëçarës, janë kura më e mirë për ata që sapo u shkarkuan nga detyra, shpjegon studimi i mbështetur nga qeveria Britanike.

/Time.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0