Të përqafojmë teknologjinë për një jetë më të mirë. Mesazhi i Smartwork


Teknologjia po ecën me ritme eksponenciale, dukë përmirësuar cilësinë e jetës sonë e njëkohësisht edhe duke ulur kostot e saj. Andrea Ruscica, president i Altea Federation, mes të cilave edhe Smartwork, solli këtë mesazh në auditorin e mbajtur me të rinj të fushës së teknologjisë në Tiranë.

Smartwork mblodhi bashkë krijues e përdorues të risive në fushën e teknologjisë, për të përqafuar me një qasje pozitive të ardhmen “surprisë”, të cilën po na jep teknologjia që po rritet në mënyrë eksponenciale.

Mjafton të themi vetëm që kapacitetet e pajisjeve dyfishohen çdo 18 muaj, për të kuptuar ku po shkon rrjeti i teknologjisë.

Nënkryetari i Bashkisë së Tiranës Arbian Mazniku, theksoi në panelin e diskutimit se, Tirana do të mirëpresë qindra të rinj brenda dy viteve të ardhshme në një shtëpi të madhe të teknologjisë, Piramida. Një kampus dedikuar tërësisht teknologjisë, pritet të rrisë aftësitë e të rinjve dhe të zbulojë talente në këtë drejtim.

Gjergj Robo, CEO Smartwork në Shqipëri tha se, “Teknologjia është mundësuesi i rritjes eksponenciale, i çdo organizate. Një teknologji që përmirëson menaxhimin e të gjitha proceseve dhe lehtëson bashkëpunimin në kohë reale mes njerëzve në mbarë botën. Njerëzit sot kanë një mundësi unike: të çlirojnë idetë dhe t’i japin hapësirë eksplorimit, duke përjetuar mundësitë e pafundme të inovacionit”.

Roden Pajaj, Talent Leader Deloitte Albania theksoi ndikimin e zhvillimit të teknologjisë në mënyrën e organizimit të punës në biznesm kontratave të punës dhe vetë menaxhimit të burimeve njerëzore. Sipas tij, soft skills po marrin gjithnjë e më shumë rëndësi në punësim.

Përfaqësuesi i startup-it shqiptar në fushën e shërbimeve mjekësore Alen Saqe tha se tashmë inteligjenca artificiale po përdoret edhe në kompaninë Dentem, për diagnostikime më të sakta dhe më të shpejta në fushën e stomatologjisë.

Lexo: Jack Ma: Nuk di asgjë për teknologjinë, por ja cili është çelësi i suksesit tim

Teknologjia është një instrument që po mundëson përparimin e njeriut ndërsa njërëzit duhet të bëjnë një zhvendosje dhe të zhvillojnë më shumë aftësitë e tyre të buta. Ky ishte mesazhi i folësve të takimit të Smartwork.

Vetë Andrea Ruscica, tha se, “I gjithë ky zhvillim, pjesërisht i parashikueshëm, ka nevojë për integritet njerëzor dhe rregulla, në mënyre që përdorimi të jetë konstruktiv dhe i përgjegjshëm”.

Në Shqipëri formimi dhe punësimi në këtë fushë vijojnë të kenë një hendek të madh, ndërsa nuk mungojnë përpjekjet.

Gerti Boshknjaku, bashkëthemelues i New Media Communications tha se, “kompania jonë po formon të rinj në fushën e programimit dhe njohurive dixhitale, të cilët kanë edhe mundësi për punësim”. Zhvillimi i kurrikulave në këtë drejtim është një kërkesë urgjente për universitetet dhe shkollat e teknologjisë, ndërsa vetë teknologjia ka hyrë tashmë edhe në formimin bazë.

Anisa Kaltanji, themeluese e School Me, tha se tashmë në formë dixhitale nxënësit mund të marrin njohuritë bazë nga klasa e parë në klasën e nëntë në Shqipëri dhe Kosovë. Aktualisht programi pilot po zbatohet në mbi 40 shkolla.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale