Të dhënat e para për të vaksinuarit: Pas 21 ditësh, 99% zhvillojnë antitrupa - Business Magazine Albania

Të dhënat e para për të vaksinuarit: Pas 21 ditësh, 99% zhvillojnë antitrupa

Sipas monitorimit të kryer mbi mjekët dhe infermierët e vaksinuar në spitalin pediatrik “Bambino Gesù” në Romë, 99 përqind e atyre që marrin dozën e parë zhvillojnë antitrupa pas 21 ditësh. Përgjigja rritet në 100 për qind 7 ditë pas dozës së dytë.

Sipas studimit, në fakt, 99 përqind e njerëzve të vaksinuar zhvilluan antitrupa kundër virusit që 21 ditë pas dozës së parë. “Këto janë rezultatet e para që konfirmojnë në praktikën klinike qasjen e vaksinimit për sa i përket efikasitetit dhe mbrojtjes nga Sars-Cov-2”, komentoi  Carlo Federico Perno, shefi i Diagnostikimit të Mikrobiologjisë dhe Imunologjisë në spital.

Ishte ekipi i tij që kreu kërkimin mbi personelin, së bashku me Mjekësinë e Punës, nën koordinimin e Departamentit të Shëndetësisë. Të dhënat që vijnë nga monitorimi, shtoi Perno, tregojnë “detajet e mekanizmave të reagimit imunitar ndaj vaksinës dhe, bazuar në atë që është treguar deri më tani, antitrupat e prodhuar nga vaksinimi kanë një qëndrueshmëri mjaft të gjatë në trup.

Rezultatet e kërkimit, një nga të parat në përgjigjen e antitrupave të vaksinuar kundër Covid, flasin për prodhimin “e një sasie antitrupash specifik 50 herë më të lartë se pragu i negativitetit” tashmë 21 ditë pas dozës së parë në shumicën e pacientëve.Përveç kësaj, sipas Bambin Gesù, “shtatë ditë pas dozës së dytë, antitrupat u zhvilluan nga 100 përqind e vaksinuarve të vlerësuar deri më tani, me një titër të antitrupave afërsisht 1000 herë më të lartë se pragu i negativitetit, një indeks me një normë të lartë të mundshme mbrojtje “.

Jo vetëm kaq. Vaksina gjithashtu duket efektive nga pikëpamja imunologjike, me një rritje, në 80 përqind të rasteve të ekzaminuara, të qelizave B të kujtesës, ato që na lejojnë të mbajmë prodhimin e antitrupave me kalimin e kohës, si dhe një “rritje të konsiderueshme” , regjistruar në 64 përqind të njerëzve të vaksinuar, të qelizave T të kujtesës, të cilat shërbejnë për të koordinuar përgjigjen e përgjithshme imune të trupit kundër virusit. E gjithë kjo tashmë shtatë ditë pas inokulimit të dozës së parë të vaksinës Pfizer.

Konfirmimi gjithashtu vjen nga të dhënat epidemiologjike. Pas një periudhe prej dy javësh pas administrimit të parë, asnjë nga punonjësit shëndetësorë të vaksinuar nuk u prekën nga virusi. Nga ana tjetër, shtatë personat që u infektuan pasi morën serumin, kapën sëmundjen para se të kishin kaluar katërmbëdhjetë ditë që nga inokulimi i dozës së parë dhe në të gjitha rastet infeksioni u shfaq me simptoma të lehta dhe pa simptoma.

“Tani do të jetë e nevojshme të zgjerohen vëzhgimet dhe t’i zgjasin ato me kalimin e kohës. Megjithatë ajo që është vërejtur deri më tani në këtë studim është mjaft premtuese dhe mbështet dobinë e një vaksinimi masiv kundër Covid-19,”shpjegoi shefi i Njësisë së Imunologjisë së Mikrobiologjisë dhe Diagnostikës të Bambin Gesù.

Deri më tani, rreth 3 mijë punonjës shëndetësorë në spitalin pediatrik kanë marrë dozën e parë të serumit anti-Covid, ndërsa 1,425 mjekë dhe infermierë gjithashtu kanë marrë dozën e dytë.

Duke komentuar rezultatet e studimit është edhe Këshilltari i Shëndetit në Lazio, Alessio D’Amato, i cili përcakton të dhënat për imunizimin e stafit si “të shkëlqyera dhe inkurajuese” . “Objektivi kryesor – shtoi ai – tani duhet të jetë drejtimi i më shumë se varianteve me fushatën e vaksinimit dhe gjithçka duhet të bëhet për t’i mundësuar rajoneve të kenë sasitë e duhura të vaksinave”

ILGIORNALE

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0