Të bësh miliona përmes TikTok. Ja se si kjo amerikane e arriti këtë? - Business Magazine Albania

Të bësh miliona përmes TikTok. Ja se si kjo amerikane e arriti këtë?

TikTok

Kat Norton zhvillon përmbajtje dinamike dhe krijuese në mënyrë që mësimet e saj të tërheqin vëmendjen e ndjekësve të saj.

Shumë njerëz besojnë se Tik Tok është një platformë ku gjen video të pastra të adoleshentëve që bëjnë kërcime të ndryshme. Edhe pse kërcimet kanë qenë një pjesë e rëndësishme e popullaritetit të rrjetit social, ka shumë larmi përmbajtjesh. Ju mund të gjeni komedi, këshilla, mësime dhe llogari me tema të veçanta. Çelësi është të dini se cilën audiencë të targetoni në mënyrë që të rriteni.

Kat Norton, e njohur gjithashtu si Miss Excel, përfitoi nga konfuzioni dhe stresi i punës që pandemia solli për t’u bërë virale në Tik Tok. Duke ditur se disa njerëz po luftonin me aftësitë e nevojshme për të punuar në distancë, Miss Excel filloi të bënte mësime se si të përdorni aplikacionin Microsoft.

Lexoni: Spotify ka plane të lëvizë përtej muzikës dhe të bëhet Instagram dhe TikTok i audios

Përveçse di të identifikojë një nevojë të madhe për përmbajtje, mënyra se si ajo e mëson atë është shumë kreative. Ajo përpiqet t’i bëjë mësimet e saj sa më dinamike, ka disa video në të cilat ajo madje aktron dhe portretizon situata reale që ndodhin brenda zyrës. Tashmë ka pak më shumë se 660,000 ndjekës në TikTok dhe gjysmë milioni në Instagram.

Platforma e saj i ka sjellë fitime përveç ndjekësve. Filloi të ofrojë kurse me pagesë për lloje të ndryshme funksionesh në Excel, në varësi të asaj që duhet të mësoni. Sipas Business Insider, ndikuesja ka fituar rreth 80,000 dollarë që kur filloi të fitonte para përmes internetit.

Kat Norton tregon potencialin e mediave sociale për të gjeneruar të ardhura bazuar në njohuritë që tashmë keni.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0