Tatimet: Nuk do te kete gjoba per deklarimet e TVSH deri 22 janar, sigurimet 27 janar - Business Magazine Albania

Tatimet: Nuk do te kete gjoba per deklarimet e TVSH deri 22 janar, sigurimet 27 janar


Administrata Tatimore njofton se duke marre parasysh shqetesimet e paraqitura nga bizneset per vonesat ne deklarime dhe pagesat e detyrimeve tatimore per periudhen Dhjetor 2014, te cilat rrjedhin per shkak te fillimit te punes se sistemit te ri elektronik te tatimeve, njofton se :

Per te gjithe deklarimet dhe pagesat e detyrimeve tatimore qe lidhen me TVSH-ne, Tatimin mbi te ardhurat ne burim, taksat dhe tarifat nacionale, lojrat e fatit, renta minerare te periudhes Dhjetor 2014, qe do te kryhen brenda dates 22 janar 2015, nuk do te aplikohen gjoba dhe kamatevonesa.

Kurse per deklarimin dhe pagesat e detyrimeve qe lidhen me kontributetet e detyrueshme te sigurimeve shoqerore dhe shendetesore si dhe te tatimit mbi te ardhurat nga punesimi te periudhes Dhjetor 2014, qe do te kryhen brenda dates 27 janar 2015, nuk do te aplikohen gjoba dhe kamatevonesa.

Ketu perfshihen edhe deklarimi dhe pagesa e Kontributeve te sigurimeve shoqerore dhe shendetesore dhe Tatimit mbi te ardhurat nga punesimi per tatimpaguesit e Biznesit te vogel te cilet deklarojne dhe paguajne per 3-mujorin Tetor –Nentor – Dhjetor 2014.

Marre nga Revista Monitor,  16 janar, 2015

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0