TAP hap tenderin per ndertimin e stacionit ne Fier - Business Magazine Albania

TAP hap tenderin per ndertimin e stacionit ne Fier


 

 

(TAP) do te nise ne afersi te Fierit projektin per nje stacion kompresoresh, i cili do te hape nje front punimesh edhe per firmat lokale te ndertimit. Dje TAP njoftoi se po vazhdon parakualifikimin e furnizuesve potenciale per ndertimin e gazsjellesit natyror me presion te larte prej 870 km, se bashku me infrastrukturen mbeshtetese ne Greqi, Shqiperi dhe Detin Adriatik dhe zonen tokesore ne jug te Italise. Kjo eshte kontrata e trete qe shpallet nga TAP-i ne Fletoren Zyrtare te BE-se. Dy stacione kompresoresh do te jene te nevojshme per te transportuar 10 bcm gazi natyror ne vit, pergjate gjithe rruges se gazsjellesit nga lindja ne perendim. Kontrata do te perfshije punimet inxhinierike, prokurimin dhe ndertimin e nje stacioni kompresori ne Shqiperi, afer Fierit, dhe nje stacion kompresori ne Greqi, saktesohet ne ftesen per tender. Kompanite qe jane te interesuara per t’u parakualifikuar per kete kontrate duhet te plotesojne nje pyetesor parakualifikimi nga TAP jo me vone se 16.06.2014.

Vetem nje numer i perzgjedhur i kompanive te parakualifikuara do te ftohen ne fazen tenderuese te procesit te prokurimit te organizuar nga TAP-i per ndertimin e stacioneve te kompresoreve. “Vellimi i punimeve per kete kontrate eshte pak a shume kompleks. Kontraktoret potenciale duhet te tregojne ekspertize shume specifike ne ndertimin e stacioneve te kompresoreve te gazit natyror, po ashtu dhe pervoje ne shume fusha te infrastruktures se energjise, perfshire aftesi te forta te menaxhimit te projektit”, tha Knut Steinar Kvindesland, drejtor i prokurimeve ne TAP. Kontraktoret do te jene pergjegjes per te siguruar me tej nenkontraktoret shtese per te zbatuar pjese specifike te kontrates. Pritet qe kjo te krijoje punesim shtese dhe mundesi ekonomike ne rajon, thuhet ne njoftimin e TAP-it. Ndertimi i stacioneve te kompresoreve planifikohet te filloje ne vitin 2016 dhe do te duhen rreth dy vjet qe ai te perfundoje. Ndertimi i stacioneve te kompresoreve ishte parashikuar te niste tremujorin e katert te vitit 2015, por ky afat i ri u vendos ne dhjetor 2013. Faza aktuale parakualifikuese eshte e treta, pas njoftimit te kontratave per ndertimin e rrugeve ne Shqiperi dhe sherbimeve per ndertimin e gazsjellesit ne toke ne Greqi dhe Shqiperi.

Njoftimi tjeter i kontrates, qe do te behet nga TAP-i, ne javet ne vijim, do te jete parakualifikimi i kompanive qe do te bejne furnizimin me turbo-kompresore dhe valvula me diameter te gjere.

(Shqip) 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0