Studimi tregon se koha e shpenzuar duke luajtur video lojëra nuk ka gjasa të ndikojë në mirëqenien tuaj - Business Magazine Albania

Studimi tregon se koha e shpenzuar duke luajtur video lojëra nuk ka gjasa të ndikojë në mirëqenien tuaj

Studimi tregon se koha e shpenzuar duke luajtur video lojëra nuk ka gjasa të ndikojë në mirëqenien tuaj

Një kërkim i kryer me 39 mijë të anketuar që luajnë lojëra kompjuterike tregoi se nuk ka pothuajse asnjë provë që koha e kaluar para kompjuterit ndikon në ndjenjat e lumturisë dhe kënaqësisë. Dikujt do t’i duhej të luante 10 orë në ditë më shumë se zakonisht për të vërejtur ndonjë ndryshim, me faktin se atëherë gjendja shpirtërore ndoshta ndikohet më shumë nga vetë arsyeja e qëndrimit të zgjatur në kompjuter, sipas shkencëtarëve.

Këto rezultate janë në kundërshtim me një studim të vitit 2020,  i cili tregoi se ata që luanin më gjatë ishin më të lumtur.

“Arsyeja e shëndoshë thotë se ju ndoshta jeni një person më i lumtur nëse keni më shumë kohë të lirë për të luajtur video lojëra”, tha psikologu Andrew Przybylski i Institutit të Internetit të Oksfordit, i cili ka punuar në të dyja studimet.

“Ndryshe nga çfarë mund të mendojmë nëse lojërat janë të mira apo të këqija për ne, studimi i fundit dha prova mjaft bindëse se koha që kaloni duke luajtur lojëra nuk ndikon në ndjenjën tuaj të kënaqësisë”, tha Przybylski.

“Nëse subjektet luanin sepse donin dhe jo sepse ishin të detyruar, ata zakonisht ndiheshin më mirë”, shtoi ai.

Studiuesit analizuan të dhënat për një periudhë gjashtë javore të ofruara nga kompanitë e teknologjisë duke përfshirë Sony, Microsoft dhe Nintendo, me pëlqimin e atyre që luajtën: Animal Crossing: New Horizons, Apex Legends, Eve Online, Forza Horizon 4, Gran Turismo Sport dhe The Ekuipazhi 2.

Në Kinë, fëmijët lejohen të luajnë video lojëra vetëm për një orë në ditë të premteve, të shtunave dhe të dielave. Por shumë lojtarë në mbarë botën thonë se ky lloj argëtimi ndihmon shëndetin e tyre mendor.

Mike Dailly, i cili krijoi Lemmings dhe Grand Theft Auto, tha se gjërat nuk janë aq të thjeshta.

“Nuk jam i sigurt se mund të matet me ndjenjën e kënaqësisë. Si në çdo gjë në jetë, është çështje ekuilibri. Nuk është mirë të kalosh 24 orë në ditë duke luajtur lojëra, por nuk është mirë të hahet apo të ushtrohet 24 orë në një ditë”, tha Dailly.

Hulumtimi i titulluar koha e shpenzuar duke luajtur video lojëra nuk ka gjasa të ndikojë në mirëqenien u botua në revistën Royal Society Open Science. bbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0