Studim, Karantina duhet të vazhdojë deri në gjetjen e vaksinës

Studim, Karantina duhet të vazhdojë deri në gjetjen e vaksinës


Vendet që duan të përfundojnë karantinimin dhe të lejojnë njerëzit të lëvizin përsëri dhe të punojnë përsëri do të duhet të monitorojnë nga afër për infeksione të reja dhe të rregullojnë kontrollet që ata kanë në vend derisa të ketë një vaksinë kundër Covid-19, sipas një studimi të ri të bazuar tek përvoja kineze.

Kontrollet agresive të Kinës mbi jetën e përditshme i kanë dhënë fund valës së parë të Covid-19, thonë studiuesit me qendër në Hong Kong. Por rreziku i një valë të dytë është shumë pranë.

Kina ka shtyrë numrin riprodhues – numrin e njerëzve mesatarisht që një person me Covid-19 mund të infektojë – nga dy ose tre deri në një, ku epidemia është duke u zvogëluar në mënyrë efektive.

Por, studiuesit paralajmërojnë se, nëse jeta normale lejohet të rifillojë shumë shpejt dhe heqja e kontrolleve është shumë e gjerë, numri i riprodhimit do të rritet përsëri. Qeveritë do të duhet të mbajnë një vëzhgim të kujdesshëm të asaj që po ndodh, thonë ata.

Arritja e një ekuilibri midis lejimit të aktiviteteve ekonomike dhe mbajtjes së kontrolleve të mjaftueshme për të parandaluar rritjen e infeksioneve “ka të ngjarë të jetë strategjia optimale derisa vaksinat efektive të bëhen gjerësisht të disponueshme, përkundër faktit se politikat e kontrollit, përfshirë distancimin shoqëror, ndryshimin e sjelljes dhe ndërgjegjësimin e publikut duhet me siguri të rrinë edhe disa kohë.

The Guardian

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0