Startupet më të mira në fintech kanë dalë nga Elevator Lab - Business Magazine Albania

Startupet më të mira në fintech kanë dalë nga Elevator Lab

Elevator Lab

Disa prej startupeve më të mira në fushën e financës dhe fintech në Shqipëri kanë dalë nga programi i “Elevator Lab”.

Vitin e kaluar fitues i konkursit Fintech ishte Swinto, i cili u paraqit edhe në Ditën Ndërkombëtare Elevator Lab Demo Day në pranverë të këtij viti.

Swinto është startup në kategorinë “Payments dhe Advanced Analytics Solutions”. Pas kësaj përvoje  ata theksuan se, “Ne e shijuam përvojën, na dha mundësinë e mrekullueshme për të rizbuluar idenë tonë dhe atë që ofrojmë. Bëmë shumë përpjekje për të krijuar një fushë që reflektonte kompaninë tonë”.

Zgjidhje më inovative në fintech u vlerësua Easy Albania, si zgjidhja më e mirë në kategorinë “zgjidhje inovative bankare për klientët me pakicë, SME dhe korporata”. Startup-i TE Pema u quajt zgjidhja më inovative në kategorinë “ESG Solutions”. Ekipet fituese morën secili nga 5.000 si dhe mundësinë për të zhvilluar një projekt pilot me një nga bankat lokale, mundësinë për të integruar risitë e tyre me sistemet e bankave rajonale Raiffeisen, dhe për të arritur 2.6 milionë klientë.

Apliko në Elevator Lab: https://www.raiffeisen.al/en/about/pages/elevator-lab-2022

Elevator Lab Challenge Evropa Juglindore është një konkurs rajonal për startupet, mbështetur nga Raiffeisen Group, i fokusuar në mbështetjen e inovacionit teknologjik, që ka një ndikim pozitiv në zhvillimin e sistemeve financiare dhe bankare.

Revista e njohur Global Finance vlerësoi sërish programin e partneritetit të Raiffeisen Bank International (RBI) Elevator Lab si një nga laboratorët më të mirë të inovacionit financiar.

Elevator Lab është programi më i madh i partneritetit fintech dhe startup në Evropën Qendrore dhe Lindore. Programi u ofron startup-eve me produkte dhe teknologji inovative të dëshmuara një hyrje të strukturuar katërmujore dhe një projekt provues të konceptit (PoC) me ekspertë kryesorë bankar, me qëllim krijimin e bashkëpunimit të mëtejshëm.

Global Finance ka nderuar edhe vitin e kaluar bashkëpunimin e programit me startup-et, duke njohur gjurmët më të fundit të programit me fokus në fushat: “Blerje Digjitale dhe Edukim Financiar” si dhe “Angazhimi i Mini Aplikacioneve në operacionet bankare” dhe në fushën ndër-industriale “ESG në Bujqësi”. Të gjitha gjurmët e programit janë të organizuara së bashku me ekspertë nga bankat vartëse të RBI, duke siguruar që zgjidhjet dhe startup-et që dalin nga programi të ofrojnë drejtpërdrejte  vlerën më të madhe për përdoruesit e tyre përfundimtarë.

Apliko në Elevator Lab: https://www.raiffeisen.al/en/about/pages/elevator-lab-2022

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0