Startup, një ëndërr inovative mund të vlejë 500 mijë lekë - Business Magazine Albania

Startup, një ëndërr inovative mund të vlejë 500 mijë lekë


Të gjithë ata që kanë një ide inovatore dhe duan të hapn një biznes të qëndrueshëm në fushën e turizmit, ICT-së, apo të bujqësisë mund ta bëjnë këtë dhe të përfitojnë nga grantet që qeveria shqiptare do të vërë në dispozicion për vitin 2016. Projekti quhet “ Ëndrra ime” dhe vjen në edicionin e tretë të tij dhe lidhet ngushtësisht me bizneset start-up.

Albania Start up është njëmundësi që ofrohet për ata sipërmarrës të rinj që duan ta trasformojnë njëide në një aktivitet biznesi të mirëfilltë.
Granti ka vlerën e 500 mijë lekëve dhe do të jepet për hapjen e biznesit dhe asistencë të kualifikuar në hapat e para të biznesit.
Për të përfituar nga këto grante mund ta aplikojëçdo qytetar shqiptar që ka një ide të qartë biznesi në tri fusha ( bujqësi, turizëm dhe teknologji informacioni) dhe në njësegment të kufizuar gjeografik. Një komision i posaçëm do tëbëjë vlerësimin duke u bazuar në këto tre kritere:

Ide Inovative: një ide biznesi unike/kreative
Ide objektivisht e realizueshme: Një ide që mund të realizohet në në një afat kohor të përcaktuar
Qëndrueshmëria – Ide biznesi e qëndrueshme në kohë

Aplikimi mund të bëhet online deri në fund të muajit shkurt 2016, ndërsa fituesit do të shpallen në mars 2016.

Fushat ku mund të aplikohen:

Bujqësi : Në këtë kategori do të financohen grante për start up – e biznesesh në sektorin bujqësor në qarkun e Korçës.

Turizëm : Në këtë kateogori do të financohen grante për start up –e biznesesh në sektorin e turizmit në qarkun e Vlorës.

Inovacion : Në këtë kategori do të finacohen grante për start up –e në fushën e ICT, me një shtrirje në gjithë Shqipërinë.

/Monitor/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0