Start-upi i kamionëve ushqimorë rrit në mënyrë të ndjeshme vlerën e tregut - Business Magazine Albania

Start-upi i kamionëve ushqimorë rrit në mënyrë të ndjeshme vlerën e tregut

Startup-i i kamionëve ushqimorë Wonder, i udhëhequr nga themeluesi i Jet.com, Marc Lore, ka mbledhur 350 milionë dollarë, duke e çuar totalin e mbledhjes së fondeve në 900 milionë dollarë në një treg ku çeqet po bëhen më të vështira për t’u arritur.

Wonder u vlerësua nga investitorët në 3.5 miliardë dollarë në raundin e fundit, sipas një personi të njohur me marrëveshjen.

Lexo edhe: Shpallet thirrja për aplikim për grante për Startupet dhe Lehtësuesit. Ja cilat janë kriteret dhe rregullat për të përfituar

Kompania punon me kamionë ushqimorë në periferi të Nju Xhersit. Njerëzit mund të kërkojnë të kalojnë në rrugët e tyre, duke përdorur një aplikacion smartphone. Ofertat e tij përfshijnë artikuj nga 19 restorante, duke përfshirë Bobby Flay Steak dhe Di Fara Pizza.

Lore ia shiti Jet.com Walmart në 2016 për 3.3 miliardë dollarë, pasi shiti kompaninë mëmë pas startup-it të tij të mëparshëm, Diapers.com, te Amazon në 2010. Raundi i mbledhjes së fondeve u raportua më herët nga Wall Street Journal./ Bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0