‘Star Tobacco’ interesohet per Shqiperine - Business Magazine Albania

‘Star Tobacco’ interesohet per Shqiperine


Nje kompani e njohur nderkombetare ka ne plan te rigjalleroje prodhimin e duhanit ne Shqiperi, nje industri prej vitesh ne veshtiresi te thelle. Ekspertet e ‘Star Tobacco International’ prej 6 muajsh ndodhen ne Shqiperi per te studiuar tregun dhe kontaktuar me fermeret.

“Ne kemi vizituar disa ferma, kryesisht ne rajonin e Shkodres. Kemi pare qe fermeret kane veshtiresi te shesin duhanin, me se shumti per shkak se ai eshte i paperpunuar. Ajo qe kemi ne plan eshte ndertimi i nje fabrike ne Shqiperi, permes te ciles te perpunojme duhanin e prodhuar nga fermeret ketu, qe te arrije standardet nderkombetare. Ta paketojme me mire dhe ta eksportojme kryesisht ne tregjet aziatike. Ka kerkese per duhan shqiptar ne tregjet aziatike”, deklaron Iqbal Lambat, drejtor ekzekutiv i ‘Star Tobacco’.

Drejtuesit e kompanise thone se Shqiperia mund te riktheje nivelet e dikurshme ne prodhimin e duhanit, qe sipas tyre do krijonte mijera vende te reja pune, por edhe miliona euro te ardhura nga eksporti.

“Historikisht Shqiperia ka prodhuar rreth 15 mije tone duhan ne vit, i cili mbante ne pune afro 45 mije fermere. Sot prodhimi ka rene ne 6 mije tone. Ne synojme ta çojme serish ne 15 ose 20 mije tone dhe vetem kjo do te krijonte 60 mije vende te reja pune, duke sjelle edhe me shume te ardhura nga eksporti”, nenvizon Lambat.

‘Star Tobacco International’ operon kryesisht ne tregjet azitiake dhe ato europiane, duke tregtuar duhanin e perpunuar tek kompanite e medha prodhuese te cigareve.

 Top Channel

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0