Snapchat është tashmë më i vlefshëm se Ferrari dhe Twitter së bashku - Business Magazine Albania

Snapchat është tashmë më i vlefshëm se Ferrari dhe Twitter së bashku


Snap Inc., kompania mëmë e Snapchat pati një ditë fantastike në debutimin e saj të parë publik në bursën e New York. Kompania e cila i filloi rrënjët e saj të para si një aplikacion për ndarjen e fotove u vlerësua me çmim IPO 17 $ për aksion të Mërkurën. Aksionet u hapën në 24 $ dhe u mbyllën në 24.51 $.

Vlera e kompanisë në treg raportohet të jetë 34 miliardë $.

Shumë pyetje mbeten ende për të ardhmen e Snap, si se si ajo ka në plan të rritë bazat e përdoruesve dhe në fund të bëhet akoma më shumë fitimprurëse. Por investitorët janë duke vënë bast për 26 vjeçarin Evan Spiegel. Ndërsa është shumë herët për të ditur saktësisht se çfarë do të ndodhë me Snapchat, dalja në publik është një moment historik.

Më poshtë janë të renditura disa nga kompanitë publike në krahasim me të cilat, Snap është më e vlefshme në ditën e saj të parë si një kompani që tregtohet publikisht.

1. Twitter (vlera e aksioneve 11.20$)

Në rastin më të keq, Snap do të jetë imitimi i rritjes së çmimit IPO të vitit 2013 të Twitter-it. Kompania pati një fillim shumë të mbarë, por hasën vështirësi për të rritur bazën e saj të përdoruesve me kalimin e viteve.

2. Ferrari (vlera e aksioneve 12.46$)

Snap është më e vlefshme se prodhuesii italian i makinave sportive Ferrari, e cila doli në publik në vitin 2015, pas ndarjes nga Fiat Chrysler.

3. Best Buy (vlera e aksioneve 14.08$)

Best Buy u hodh publikisht në vitin 1985, por sot është më pak e vlefshme se aplikacioni i ndarjeve të fotove, i cilia ka në treg vetëm rreth 6 vite.

4. Seagate (vlera e aksioneve 14.44$)

Seagate, i njohur për “hard drives” ka patur rënie të të ardhurave gjatë viteve të fundit. Kompania doli në publik në NYSE në vitin 2002, por ka qenë e eklipsuar nga ofruesit e tjerë të magazinimit cloud.

5. Hershey (vlera e aksioneve 16.57$)

Snap është rreth dy herë më e vlefshme se kompania Hershey, e cila doli në publik në vitin 1978. Për të vënë këtë në perspektivë, Hershey zotëron më shumë se 80 marka duke përfshirë Reese’s, Jolly Rancher, Kit Kat dhe Twizzlers.

Burimi: techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0