Slack dhe Starbucks punësojnë punonjës me një histori kriminale. Ja pse duhet ta bëni edhe ju - Business Magazine Albania

Slack dhe Starbucks punësojnë punonjës me një histori kriminale. Ja pse duhet ta bëni edhe ju

histori kriminale

Nuk është sekret që punonjësit e sotëm duan të punojnë për një kompani që vlerëson diversitetin, barazinë dhe përfshirjen (DEI).

Ndërsa shumë kompani kanë bërë hapa përpara drejt zbatimit të programeve që promovojnë DEI, një segment i punëtorëve vazhdon të mbetet pas: ata me histori kriminale.

Hulumtimi nga Iniciativa për Politikat e Burgjeve tregon se individët e mëparshëm të burgosur janë të papunë në një shkallë prej më shumë se 27 % krahasuar me ata pa një histori dënimi. Nëse punëdhënësit duan të nxisin një mjedis gjithëpërfshirës, ​​atëherë të gjithë, pavarësisht nga përkatësia etnike, gjinia ose prejardhja e tyre, duhet të kenë akses të barabartë në punësim. Ky është nocioni pas punësimit me shanse të drejta, një iniciativë që organizatat kryesore si JPMorgan Chase, Slack dhe Starbucks kanë miratuar.

Ndërsa punësimi me të drejta të barabarta po bëhet më i pranuar në fuqinë tonë punëtore, drejtuesit e biznesit duhet të ndërmarrin veprime për të siguruar që punëtorët e ndikuar nga sistemi të mos përjashtohen. Në fakt, një në tre punonjës (31%) thotë se procesi i punësimit të kompanisë së tyre është i paragjykuar ndaj popullatave të caktuara dhe shumë mendojnë se njerëzit me histori dënimi përjetojnë më shumë paragjykime (75%). Kjo është sipas Raportit të Punësimit të Shansit të Drejtë të Checkr-it, i cili shqyrton perceptimet dhe sjelljet e fuqisë punëtore rreth punësimit me shanse të barabarta. Raporti anketoi 1200 punonjës amerikanë dhe 400 drejtues kompanish në organizata me më shumë se 500 punonjës.

Pra, ku janë të mangëta praktikat aktuale të punësimit të bizneseve dhe çfarë përfitimesh mund të shohin ata nga zbatimi i punësimit me shanse të barabarta?

Lexoni: Starbucks dhe Hilton tregojnë si të përdorim të dhënat si një armë sekrete

Paragjykimet aktuale të punësimit janë të dukshme

Sipas raportit, shumica e drejtuesve (90%) thonë se kandidatët me lloje të caktuara të dosjeve kriminale skualifikohen automatikisht nga puna, pa pasur mundësinë për të shpjeguar akuzën. Kjo është e qartë në faktin se gati gjysma e punonjësve (45%) ose janë përjashtuar ose njohin dikë që është përjashtuar nga një punë për shkak të një historie dënimi.

“Proceset aktuale të punësimit i pengojnë 70 milionë amerikanët me rekorde kriminale të gjejnë punë me pagë të jetueshme, duke e bërë shpesh një dosje të mëparshme kriminale një dënim të përjetshëm të varfërisë dhe përjashtimit ekonomik,” tha Ken Oliver, drejtor ekzekutiv në Checkr.org. “Për të krijuar një fuqi punëtore të barabartë, drejtuesit duhet të bëjnë një hap prapa dhe të rivlerësojnë mënyrën se si ata i vlerësojnë kandidatët për punë për të eleminuar çdo paragjykim të qartë ose të nënkuptuar. Kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht që bizneset duhet të punësojnë çdo aplikant me precedentë penalë, por në vend të kësaj t’u ofrojnë atyre të drejtën të vlerësohen në mënyrë të drejtë për pozicionin për të cilin po aplikojnë”.

Vendet e punës gjithëpërfshirëse do të korrin përfitime

Prioriteti i përfshirjes në vendin e punës nuk është vetëm etik, por është edhe fitimprurës. Në fakt, hulumtimi i McKinsey zbuloi se kompanitë e ndryshme tani kanë më shumë gjasa se kurrë të tejkalojnë organizatat më pak të ndryshme për sa i përket përfitimit. Për më tepër, raporti Checkr zbuloi se praktikat e drejta të punësimit sjellin gjithashtu rezultate të dobishme biznesi. Nga drejtuesit që kanë punësuar talente në mënyrë të drejtë gjatë vitit të kaluar (63%), shumica thonë se këta punëtorë janë përmirësuar:

  • Produktiviteti: 90% thonë se punësimi i talenteve funksionon shumë dhe ata madje shkojnë përtej punës.
  • Performanca: 87% thonë se janë promovuar për performancën e tyre në punë.
  • Mbajtja: 85% thonë se kanë qëndruar në kompani për aq kohë sa, nëse jo më shumë se, punëtorët e tjerë.

Sipas Oliver, kjo e dhënë nuk ka qenë befasi, pasi “kur i jep një mundësi dikujt që është margjinalizuar, ai të shpërblen me më të mirën e tij dhe frymëzon të tjerët”.

Katër nga pesë punonjës miratojnë punësimin me shanse të drejta

Punonjësit besojnë se të gjithë duhet të trajtohen në mënyrë të drejtë dhe të barabartë. Në fakt, katër në pesë punonjës (80%) do të miratonin që kompania e tyre të punësonte njerëz me histori dënimi. Për fat të mirë, punëdhënësit janë të vetëdijshëm për proceset e tyre të gabuara të punësimit dhe ata kanë filluar të ndërmarrin hapa për t’i bërë ato më të barabartë. Shumica e drejtuesve thonë se kanë investuar në teknologji të re për të hequr paragjykimet nga procesi i punësimit (83%), dhe ata po zbatojnë programe tranzicioni për të mbështetur talentet e dënuar (75%).

Megjithatë, zbatimi i praktikave të drejta të punësimit nuk do të thotë thjesht hapja e aplikimeve për ata me një histori dënimi.

Lexoni: Tre gjëra që mund të mësosh nga Starbucks rreth marketingut në aplikacionet celulare

“Aspekti më i vështirë i punësimit me shanse të drejtë është çrrënjosja e plotë e proceseve të vjetruara dhe çmitizimi i historive të rreme që mbajnë shumë punëdhënës. Kjo nuk është aq e thjeshtë sa të lejosh aplikantët e ndikuar nga sistemi të hyjnë në procesin e intervistës; është gjithashtu e rëndësishme që stafi të rikualifikohet për të kuptuar talentin dhe për të vlerësuar me drejtësi prejardhjen e tyre”, tha Oliver.

“Liderët e biznesit duhet të krijojnë praktika vlerësimi të individualizuara për të kuptuar situatën e secilit person,” vazhdoi ai. “Duke marrë në konsideratë natyrën e dosjes penale të një personi, sasinë e kohës që nga vepra penale dhe natyrën e pozicionit, punëdhënësi mund të sigurojë që ata po marrin vendimet më të zgjuara dhe më të drejta të punësimit.”

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0